Slovensko možno pomôže Ukrajine diverzifikovať dovoz plynu

BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Slovensko a Ukrajina by si mohli v blízkej budúcnosti vymeniť svoje úlohy v otázke dovozu zemného plynu.

Kým v súčasnosti prúdi zemný plyn hlavne z Ukrajiny na Slovensko, v budúcnosti by si mohli krajiny pozície čiastočne vymeniť. Ukrajina totiž hľadá alternatívne trasy dovozu zemného plynu. Chce tak znížiť svoju závislosť na dodávkach plynu z Ruskej federácie.

Ako informoval internetový portál oilvoice.com, Ukrajina skúma dve dodatočné možnosti reverzných dodávok plynu z Európy. Bez ďalších konkrétnosti to mal povedať ukrajinský minister energetiky a uhoľného priemyslu Eduard Stavickij.

Podľa medializovaných informácií sa nemecká spoločnosť RWE už nechala počuť, že môže Ukrajine poskytnúť plyn cez Slovensko. Okrem toho by mohla Ukrajina importovať plyn aj cez turecké terminály LNG.

Slovenské a balkánske transportné cesty by mohli podľa predbežných údajov zvýšiť ročný dovoz plynu na Ukrajinu cez alternatívne trasy na 12 mld. kubických metrov. V minulom roku Ukrajina doviezla približne 33 mld. metrov kubických plynu, vrátane 25 mld. z Ruska a 0,06 mld. od RWE.

Ak by chcela Ukrajina zvýšiť dovoz zemného plynu zo Slovenska takzvaným reverzným tokom, musela by rozšíriť kapacitu transportného systému plynu na slovenských hraniciach. Slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovej siete, spoločnosť Eustream, v minulosti uvažoval nad výstavbou nového plynovodného prepojenia medzi Ukrajinou a Slovenskom. Projekt však bol vtedy podľa zisťovania Eustreamu nerentabilný.

“V minulom roku sme zrealizovali zisťovanie záväzného záujmu trhu, takzvaný Open Season, o vybudovanie nového plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Ukrajinou. Open Season však nepotvrdil postačujúci záväzný záujem účastníkov trhu o nové kapacity a naznačil, že ekonomická návratnosť projektu nie je zaručená,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan. Podľa neho je však spoločnosť pripravená naďalej poskytovať obojsmerné kapacity vo Veľkých Kapušanoch v rámci existujúceho prepravného systému.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...