Slovensko podľa Fica dobehlo meškanie v čerpaní eurofondov

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico tvrdí, že Slovensko dobehlo určité meškanie pri využívaní peňazí Európskej únie. Kritizoval predchádzajúcu vládu Ivety Radičovej, že pre zlepšenie v tejto oblasti neurobila prakticky nič.

„Ja môžem s určitou mierou spokojnosti konštatovať, že v priebehu tohto roku budú urobené všetky významné rozhodnutia, ktoré sa týkajú dohody s Európskou komisiou,“ povedal Fico po stredajšom rokovaní vlády.

Členovia kabinetu mimo program hovorili aj o príprave využívania eurofondov v ďalšom programovom období na roky 2014 až 2020.

Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák informovali kolegov, kde sa Slovensko v tejto téme v súčasnosti nachádza.

Plánujú podporiť poľnohospodárstvo

Slovensko by v budúcom programovom období eurofondov podľa premiéra chcelo využívať zo zdrojov Európskej únie predbežne 15 mld. až 16 mld. eur, vrátane podpory poľnohospodárstva.

Peniaze by mali prúdiť na projekty cez šesť operačných programov namiesto súčasných jedenástich. Fico o tom informoval vlani 18. decembra po rokovaní Rady vlády SR pre Partnerskú dohodu na roky 2014 – 2020.

Rokovania s Bruselom bude viesť šéf diplomacie a Partnerská dohoda by mala byť pripravená v polovici tohto roka, aby sa čerpanie mohlo začať už od začiatku roka 2014.

Krátko pred výmenou vlády koncom marca minulého roka objem čerpania zdrojov EÚ dosahoval 3,257 mld. eur, čo bolo na úrovni 28,32 % alokovaných peňazí. Za deväť mesiacov druhej vlády Roberta Fica sa objem využívania európskych peňazí do konca vlaňajška zvýšil o 1,080 mld. eur a úroveň čerpania vzrástla o 9,4 percentuálneho bodu.

Úroveň čerpania sa zvýšila o takmer dvadsať percent

Čerpanie prostriedkov EÚ počas terajšej vlády sa zvyšovalo mesačne priemerne o 120 mil. eur, resp. o 1,04 percentuálneho bodu.

Počas vlády Ivety Radičovej, ktorá bola pri moci 21 mesiacov od júla 2010 do apríla 2012, sa objem čerpania peňazí EÚ zvýšil celkom o 2,304 mld. eur, resp. 3,4 násobne.

Úroveň čerpania sa zvýšila o takmer 20 percentuálnych bodov. Využívanie európskych zdrojov v časoch Radičovej vlády sa zrýchľovalo priemerne mesačne o 109,7 mil. eur alebo o 0,95 percentuálneho bodu.

Po skončení prvej Ficovej vlády začiatkom leta 2010 čerpanie dosahovalo objem 953,46 mil. eur, čo bolo na úrovni 8,39 %. Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie (EÚ) v súčasnom programovom období 2007 – 2013 ku koncu minulého roka 4,337 mld. eur, čo je 37,72 % z celkovej sumy 11,498 mld. eur.

V medziročnom porovnaní so záverom roku 2011 objem čerpania európskych zdrojov vzrástol o 1,46 mld. eur, alebo o 50,75 % a úroveň čerpania sa zrýchlila o 12,7 percentuálneho bodu. Domáce spolufinancovanie projektov zo štátneho rozpočtu ku koncu roka 2012 dosiahlo 735,39 mil. eur a bolo na úrovni 37,82 % zo schválených 1,944 mld. eur. Tieto údaje zahŕňajú využívanie európskych a domácich financií v rámci jedenástich operačných programov, ktoré sú súčasťou Národného strategického referenčného rámca SR pre aktuálne obdobie eurofondov. Spolu s ďalšími troma programami INTERACT II, cezhraničná spolupráca Slovenskej republiky a Českej republiky a Rybné hospodárstvo čerpanie zdrojov EÚ koncom starého roka tvorilo 4,402 mld. eur pri miere 37,84 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...