Slovensko podporilo zvýšenie finančnej pomoci pre Afganistan

8.7.2012

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Záväzok pripraviť opatrenia pre trvalý rozvoj a bezpečnosť Afganistanu po roku 2014, teda po stiahnutí Medzinárodných stabilizačných síl (ISAF) a počas transformačnej dekády v rokoch 2014-2024 prijali počas Tokijskej konferencii o Afganistane.

Na podujatí sa v sobotu zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Burian.

„V prijatej deklarácii sa 70 účastníckych krajín, vrátane Slovenska a viacerých medzinárodných organizácií, zaviazalo prispieť finančným príspevkom vo výške 13 miliárd eur,“ informoval agentúru SITA tlačový odbor rezortu diplomacie.

Krajiny zároveň potvrdili nezvratnosť vývoja Afganistanu v rámci demokratických princípov, ľudských práv, vrátane práv žien a detí, odstraňovanie korupcie a boj proti šíreniu terorizmu v krajine i regióne. Burian vo svojom vystúpení vyslovil zásadnú podporu Slovenska afganskému ľudu v jeho boji za lepší a dôstojnejší život.

Oznámil pritom zvýšenie nášho príspevku na rozvojovú pomoc Afganistanu o jeden milión eur v tomto roku, a to na projekt v rámci Programu národnej solidarity. Slovensko však podľa Petra Buriana očakáva, že vláda v Kábule si splní záväzky o transparentnom využití finančných prostriedkov na rozvojovú pomoc a zrealizuje očakávané kroky v oblasti správneho vládnutia, právneho štátu a zabezpečenia dodržiavania ľudských práv, vrátane práv a postavenia žien v spoločnosti.

„Toto bude dôležitá podmienka a predpoklad našej pokračujúcej aktívnej angažovanosti v Afganistane,“ zdôraznil Burian.