Slovensko predalo Španielsku emisné jednotky CO2

13.11.2013

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Slovensko predalo Španielsku sedem miliónov ton (jednotiek) prebytočných emisných kvót AAU (skleníkového plynu CO2) za 5,9 milióna eur.

Vyplýva to zo zmluvy, ktorú dnes zverejnilo ministerstvo životného prostredia na Centrálnom registri zmlúv. Tona emisnej jednotky CO2 vyšla v tomto prípade na 0,83 eura, pričom odhadovaná denná cena za emisnú jednotku býva približne 0,10 až 0,20 centov.

Peniaze za predaj pôjdu cez Európsku banku pre obnovu a rozvoj, ktorá ich následne rozdelí na zelené projekty. Aktuálne sú povolenky emisií AAU bez viazanosti na zelené projekty na úrovni 0,01 eura za tonu, v prípade povoleniek s viazanosťou na zelené projekty cenový výbor očakáva stagnáciu na sume 0,1 eura za tonu.

Slovensko napokon nepredalo Španielsku celý objem 27 miliónov ton (jednotiek) prebytočných emisných kvót AAU (skleníkového plynu CO2), ktoré nám zostali, ale len spomínaných sedem miliónov ton.

Znížený objem predávaných emisií bol výsledkom návrhu, ktorý predniesla španielska strana. Slovensku tak zostalo ešte 20 miliónov ton nepredaných prebytočných emisií.

„Ostávajú na účte Slovenskej republiky a budeme sa ďalej pokúšať ich predať,“ uviedol minister životného prostredia Peter Žiga. Keďže sa znížil objem predávaných emisií, pozmenili aj zelenú investičnú schému, ktorá sa na obchod so Španielmi viaže.