Slovensko prišlo o potravinovú pomoc, Jahnátek priznal vinu

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Súčasný minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek sám potvrdil, že nesie zodpovednosť za to, že vyše pol milióna sociálne slabších občanov sa tento a ani budúci rok nedostane k cestovinám, múke a oleju zadarmo v hodnote 10 mil. eur.

Na piatkovej tlačovej konferencií to vyhlásil podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon. Vo svojom vystúpení uviedol, že po nástupe do vedenia rezortu pôdohospodárstva Jahnátek premrhal čas a nevenoval sa problematike potravinovej pomoci.

Podmienky pre financovanie potravinovej pomoci na rok 2012 Európska komisia (EK) zverejnila 9. marca 2012, teda deň pred poslednými parlamentnými voľbami. Simon tvrdí, že do svojho odchodu z postu tak už nemohol vyhlásiť verejné obstarávanie, avšak podľa jeho slov nastupujúcemu Jahnátkovi pripravil potrebné podklady.

Tým sa mal podľa správy o potravinovej pomoci Jahnátek začať venovať až 18. apríla 2012, nie však rozhodnutím o postupe poskytovania potravinovej pomoci ale len zadaním úlohy pripraviť materiál na rokovanie vlády SR, čím sa podľa Simona chcel iba zbaviť zodpovednosti a Slovensko minulo cenný čas.

Tým pádom Slovensko nestihlo vyčerpať ponúkaných 5 mil. eur na potravinovú pomoc a podľa Simona ju krajina listom Bruselu zamietla 10. júla tohto roku zamietla.

Európska komisia následne vyškrtla Slovensko z programu potravinovej pomoci aj pre rok 2013. Dôvodom rozhodnutia komisie bola skutočnosť, že Slovensko nevytvorilo vhodné podmienky na to, aby zabezpečilo bezpečnú, správnu a včasnú implementáciu tohto programu.

Navyše SR bude musieť vrátiť aj 1,1-miliónovú zábezpeku, ktorú na tento účel dostala z európskych peňazí.

Súčasný šéf rezortu pôdohospodárstva v stanovisku k Simonovým vyhláseniam uviedol, že „nebude reagovať na zúfalé výkriky svojho predchodcu“.

Dodal, že ministerstvo pôdohospodárstva na základe uznesenia Národnej rady (NR) SR predložilo kompletnú správu o Potravinovej pomoci 2011 až 2013 na rokovanie parlamentu.

„Národná rada prijme vlastné uznesenie a zrejme aj dospeje k názoru, kto zlyhal v otázke potravinovej pomoci,“ uzavrel Jahnátek.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...