Slovensko s Poľskom prepojí plynovod kvôli dodávkam z Nórska

30.10.2013

VARŠAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Poľská vláda na zasadnutí v utorok schválila plán prepojenia plynovodných sietí so Slovenskom. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na vyhlásenie vlády.

Poľsko nakupuje väčšinu plynu z Ruska a snaží sa diverzifikovať dodávky. Krajina buduje vlastný terminál pre skvapalnený plyn, skúma ložiská bridlicového plynu a plynovodné siete prepája so susednými krajinami.

Podľa skorších údajov má mať prepojenie so Slovenskom ročnú kapacitu 5 mld. kubických metrov plynu ročne. S dokončením projektu sa počíta v roku 2017.

Strategickými investormi v projekte budú slovenská spoločnosť Eustream a poľský Gaz-System. Dohodu o spolupráci medzi Slovenskom a Poľskom pri príprave a výstavbe plynovodného prepojenia schválil minulý týždeň slovenský vládny kabinet.

Projekt poľsko-slovenského prepojenia predstavuje vybudovanie nového cezhraničného prepojenia plynovodov, ktoré spojí tranzitné sústavy Poľska a Slovenska. Prepojenie, ktoré je súčasťou plánovaného Severojužného koridoru, diverzifikuje trasy plynovodov. Predpokladom pre vybudovanie Severojužného koridoru je pripojenie poľského LNG terminálu Świnoujście, s možným zdrojom dodávok z nórskeho pobrežia cez baltické potrubie, s plánovaným LNG terminálom na chorvátskom ostrove Krk.