Slovensko sa nevzdáva snahy získať informácie z Cypru

18.7.2012

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Slovensko sa nevzdáva v úsilí dotlačiť Cyprus k prístupu k informáciám o daňových subjektoch registrovaných v tejto krajine. A to napriek tomu, že Cyprus napokon zrejme o finančnú podporu krajiny eurozóny nepožiada.

Práve v rokovaniach o prípadnej pomoci Cypru totiž otázka prístupu k informáciám o daňových subjektoch bola jednou zo základných požiadaviek Slovenska.

„Táto iniciatíva má podporu v rámci eurozóny a prichádzajú aj ďalšie návrhy napríklad aj z prostredia Nemecka, ktoré hovoria o boji proti praniu špinavých peňazí v súvislosti s Cyprom. Áno toto by bola a v budúcnosti bude základná podmienka v akýchkoľvek rokovaniach medzi Slovenskou republikou a eurozónou ohľadne pomoci tejto krajine, pravdepodobne však sa problém vyrieši tým, že Cyprus získa finančné zdroje z iných krajín, ktoré nebudú požadovať podmienky takéhoto charakteru,“ povedal po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu premiér Robert Fico.

Slovensko sa však bude usilovať o získanie prístupu k týmto informáciám aj naďalej a v budúcnosti nie je vylúčené ani dodatočné zdanenie slovenských firiem registrovaných v daňových rajoch. Ako doplnil minister financií Peter Kažimír, aj toto je jeden z bodov programu boja proti daňovým únikom.

Veľkým problémom Slovenska v tejto oblasti je však veľmi slabá informačná báza o tom, koľko slovenských firiem v daňových rajoch pôsobí.

„Ja sa nehanbím priznať, že my musíme čerpať dokonca z českých zdrojov, aby sme sa k takýmto údajom dostali, čo považujem za hanbu,“ povedal.

Podľa Kažimíra je to však aj dôkaz o tom, v akom stave nová vláda našla daňový systém, ale aj o o tom, aké „Eldorádo“ môže byť registrácia v daňových rajoch pre niektorých ľudí, ak sa chcú vyhýbať daniam.

„Ale tento luxus v tejto krajine skončil, len nám musíte dať základný technický čas na to, aby sme sa pripravili aj z hľadiska legislatívy aj z hľadiska informačných systémov,“ tvrdí Kažimír.