Slovensko sa zadĺžilo do zásoby, preto dlh rýchlo narástol

BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) – Slovensko si už v tomto roku požičiavať na splácanie dlhu nepotrebuje.

To je odkaz rezortu financií opozičnej SDKÚ-DS, ktorá v utorok vyzývala kabinet Roberta Fica, aby si na budúci rok pripravil už aj alternatívny rozpočet so zmrazenými výdavkami, pretože dlh prekročí 55 % hrubého domáceho produktu.

Práve využitie výhodných podmienok zo začiatku tohto roka a predzásobenie sa na celý rok 2013 totiž podľa rezortu financií stálo za nárastom dlhu zo začiatku roka 2013. „Z uvedeného dôvodu sa neočakáva rast dlhu, práve naopak, jeho stabilizácia,“ konštatuje vo vyhlásení ministerstvo.

Ministerstvo však naopak vyzdvihuje, že investori oceňujú konsolidačné úsilie a rozpočtovú politiku tým, že nakupujú slovenské štátne cenné papiere za historicky najnižšie sadzby. Slovensko tak podľa rezortu zároveň výrazne šetrí aj na dlhovej službe.

„Zatiaľ, čo koncom roku 2011 si bývalá vláda nebola schopná požičať na medzinárodných trhoch, resp. na jeseň roku 2011 si bývalá vláda požičala za viac ako 4 %, v súčasnosti, aj vďaka dôvere finančných trhov, si je schopná vláda požičať za historicky najlepších podmienok, a to za 2,45 %,“ dodáva rezort financií.
Tesne pod hranicou

Hranica 55 % je už treťou hranicou ústavnej dlhovej brzdy. Jej prekročenie by znamenalo, že rezort financií by musel viazať 3 % výdavkov z rozpočtu, zablokovala by sa rezerva vlády a premiéra a zároveň by kabinet musel predložiť rozpočet bez medziročného rastu výdavkov.

Rovnako by si nemohli rast výdavkov v rozpočtoch naplánovať ani samosprávy. Už pri prekročení 53-percentnej hranice pritom kabinet musí na rokovanie parlamentu predložiť návrh opatrení, ktorými sa má dlh znížiť a zároveň sa zmrazia platy členov kabinetu.

Prvú 50-percentnú hranicu dlhovej brzdy pritom slovenský verejný dlh prekročil už v minulom roku. Vyplývala z toho povinnosť pre rezort financií predložiť do Národnej rady SR správu o tom, prečo dlh stúpol a čo vláda navrhuje na jeho zníženie. Minister financií Peter Kažimír si túto povinnosť splnil listom zaslaným predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi.

Opozícia však žiadala širšiu diskusiu na túto tému a zvolala mimoriadnu schôdzu parlamentu, kde jej však poslanci vládneho Smeru neodsúhlasili program. Opozícia však tvrdí, že mimoriadnu schôdzu k verejnému dlhu sa pokúsi zvolať opäť na jeseň.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...