Slovensko si opäť požičiava od investorov na domácom trhu

11.6.2012

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Štát v pondelok opäť ponúkal svoje dlhopisy investorom na domácom trhu. Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch pritom opakuje aukciu dvoch dlhopisov v jeden deň.

V prvej aukcii bondov splatných v októbri 2025 pritom predal cenné papiere za 138 mil. eur, z čoho dlhopisy za 64 mil. eur predal zahraničným investorom.

Celkový dopyt dosiahol 192,5 mil. eur so 73-miliónovým záujmom zo zahraničia. Priemerná akceptovaná úroková sadzba dosiahla 4,2583 % p.a., kým investori žiadali v priemere 4,2865 % p.a. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Výsledky druhej aukcie budú známe popoludní. Slovensko v nej investorom ponúka bondy s kratšou, bezmála päťročnou splatnosťou. V prvej aukcii pritom štát predpokladal celkový akceptovaný dopyt na úrovni 100 mil. eur, kým skutočný bol o 38 mil. vyšší. V druhej aukcii je odhadovaná hodnota akceptovaných ponúk podľa ARDAL-u 150 mil.

Slovensko tak finišuje so zabezpečovaním tohtoročných potrieb financovania dlhu. Už po májovom predaji dlhopisov v USA za 1,5 mld. USD totiž minister financií Peter Kažimír vyhlásil, že tohtoročná potreba financovania na úrovni zhruba 7 mld. eur tým bola naplnená na 90 %.

ARDAL má však ešte tento rok naplánovaných ďalších šesť aukcií na domácom trhu a štát sa nebráni ani ďalšej emisii na niektorom zo zahraničných trhov. Môže tak získať prostriedky už na financovanie svojich potrieb v budúcom roku.