Slovensko si požičiava na dlh aj vo švajčiarskych frankoch

29.3.2012

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Slovenská republika opäť refinancuje svoj dlh v inej mene, ako v eurách. Po tom, čo vo februári predala dlhopisy v českých korunách, tentokrát sa Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) rozhodla pre bondy vo švajčiarskych frankoch.

Podľa agentúry Reuters sa z emisie pozostávajúcej z dvojitej tranže podarilo ARDAL-u na švajčiarskom trhu upísať cenné papiere za 425 mil. švajčiarskych frankov (CHF), čo je v prepočte vyše 350 mil. eur.

Investori poznajú naše reformy

„Pred uvedením emisie bola v Ženeve a v Zürichu uskutočnená roadshow pre investorov, na ktorej bolo Slovensko kladne prijaté investorskou základňou vo Švajčiarsku. Investori si uvedomujú dlhú a nepretržitú históriu ekonomických a fiškálnych reforiem, zdravé a úspešné riadenie dlhu a konzervatívny a dobre kapitalizovaný bankový sektor,“ uviedla na margo novej emisie agentúra ARDAL.

Emisia bola pritom podľa ARDAL-u investormi oproti dlhopisom krajín strednej a východnej Európy prítomným na sekundárnom švajčiarskom trhu ocenená veľmi dobre. Šesťročná tranža emisie bola ocenená na úrovni o 1,45 % p.a. vyššej voči porovnávacej báze, čo predstavuje celkový výnos 2,11 % p.a. a desaťročná tranža bola ocenená celkovým výnosom 2,798 % p.a., čo je 1,65 % p.a. nad úrovňou porovnávacej sadzby.

„Slovensko bude platiť úroky na úrovni 3,35 % p.a. na 6 rokov a 4,3 % p.a. na 10 rokov bez kurzového rizika,“ dodáva ARDAL.

Švajčiari nám dôverujú

Umiestnenie dlhopisu so splatnosťou 10 rokov je pritom podľa štátnej agentúry pre riadenie dlhu jednoznačným vyjadrením dôvery švajčiarskych investorov slovenskému kreditu. „Úroveň dopytu a úspech ponuky pevne začlenili Slovensko do švajčiarskeho trhu. Úspech tejto emisie napomôže budúcim emisiám Slovenska pre švajčiarskych investorov,“ dodáva v tlačovej správe ARDAL.

Prvýkrát si v tomto roku Slovensko požičalo na trhu mimo eurozóny v druhej polovici februára, keď agentúra ARDAL predala českým investorom cenné papiere za 12,5 mld. CZK, čo je zhruba 500 mil. eur. Tento dlhopis je splatný v septembri 2015 a jeho sadzba je naviazaná na 6-mesačný PRIBOR, od ktorého je navýšená o 1,5 % p.a.

Pokračovanie menovej diverzifikácie financovania slovenského dlhu už vtedy ARDAL naznačoval. Okrem emisie vo švajčiarskych frankoch si pritom podľa správy Dow Jones Newswires plánuje požičať aj v amerických dolároch.

Závisieť bude od trhových podmienok. Slovensko malo totiž doteraz celý dlh denominovaný v eurách. Cieľom týchto krokov má byť tiež diverzifikácia investorskej bázy.