Slovensko za arbitráž nebude nič platiť, vyhlásil premiér

10.12.2012

BRATISLAVA/OSLO 10. decembra (WEBNOVINY) – Predseda vlády Robert Fico si na prehranú arbitráž v spore s akcionárom poisťovne Union posvieti v stredu.

„Požiadal som ministra financií, aby predložil v stredu na vládu podrobnú informáciu, ale Slovensko nebude nič platiť,“ povedal počas letu z Nórska, kde bol na odovzdávaní Nobelovej ceny za mier.

Slovensko musí podľa verdiktu arbitrážneho súdu zaplatiť akcionárovi poisťovni Union za zákaz vyplácania zisku 22 miliónov eur a tri milióny za súdne trovy.

Zákon o zákaze vyplácania zisku zdravotných poisťovní schválila prvá vláda Roberta Fica. Premiér stále trvá na tom, že rozhodnutie je neprávoplatné a Slovensko preto nič platiť nebude.

O najbližšom postupe Fico povedal, že využijú ďalšie prostriedky.

„Musíme si zanalyzovať, o aké rozhodnutie ide, akú má kvalitu, a preto budeme o tom osobitne rokovať na vláde v stredu,“ uviedol. „Prvé informácie, ktoré mám, sú, že nebude Slovensko nič platiť,“ zdôraznil.

Podľa Fica súkromné zdravotné poisťovne vycucali z verejných peňazí desiatky miliónov eur. „Do budúcnosti, ak sa nám podarí vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu, už nikto nebude brať peniaze od ľudí a brať si ich do súkromných vreciek,“ povedal. Rozhodnutie arbitrážneho súdu ho od zriadenia jednej zdravotnej poisťovne neodradilo. „Práveže posilnilo,“ podotkol.