Slovensko zaostáva v poklese priemyselných cien za EÚ

2.8.2012

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Ceny priemyselných výrobcov eurozóny v júni medzimesačne oslabili o 0,5 % a v rámci celej EÚ sa znížili o 0,8 %.

Medziročne júnové ceny priemyselných výrobcov eurozóny posilnili o 1,8 % a v rámci celej EÚ boli o 1,6 % vyššie ako v rovnakom mesiaci vlaňajška.

Na Slovensku bol medzimesačný pokles cien priemyselných výrobcov slabší v porovnaní s priemerom eurozóny aj celej EÚ a medziročný rast bol výraznejší. Ceny slovenských výrobcov v júni oproti máju klesli iba o 0,2 % a medziročne stúpli o 3,9 %.

Vyplýva to z informácií, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Medzimesačne ceny priemyselných výrobcov v júni klesli takmer vo všetkých členských štátoch EÚ, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii.

Posilnili iba na Cypre (0,4 %) a v Lotyšsku (0,3 %) a nezmenili sa na Malte a v Slovinsku. Najvýraznejšie oslabili vo Veľkej Británii (-1,9 %), Grécku (-1,8 %), Dánsku (-1,3 %) a Holandsku (-1,2 %).

V rámci krajín únie, z ktorých boli údaje k dispozícii, medziročne ceny výrobcov stúpli najvýraznejšie na Cypre (8,8 %), v Maďarsku (6,9 %) a v Litve (4,9 %). Najmenej posilnili vo Veľkej Británii (0,1 %), Rakúsku (0,2 %) a na Malte (0,6 %).

Medziročné zníženie výrobných cien evidovali vo Švédsku (-0,4 %) a v Dánsku (-0,1 %).