Slovensko zaplavili falzifikáty, najviac je stoeuroviek

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – V prvom polroku na Slovensku zadržali 979 falzifikátov eurových bankoviek. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka počet zadržaných falzifikátov vzrástol takmer o štvrtinu.

Okrem jedného falzifikátu sa všetky odhalili v hotovostnom peňažnom obehu. Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS).

Najviac bol v prvých šiestich mesiacoch tohto roka zaznamenaný výskyt falzifikátov nominálnej hodnoty 100 eur, konkrétne 41 %. Tie spolu s 50 eurovými bankovkami tvorili 75 % z celkového počtu zadržaných falzifikátov.

Podiel falzifikátov v hodnote 20 eur podľa centrálnej banky výrazne poklesol a dosiahol necelých 10 %.

V rámci eurových mincí sa v prvom polroku na Slovensku zadržalo 3 216 falzifikátov. To predstavuje podľa národnej banky v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, v ktorom sa zadržalo 896 falzifikátov, nárast o 259 %.

Najčastejšie zadržanými falzifikátmi boli mince v nominálnej hodnote dve eurá. Napriek nárastu falzifikátov je však možné podľa centrálnej banky konštatovať, že ich podiel v porovnaní s celkovým počtom eurových mincí v obehu je veľmi nízky.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...