Slovensku nedostatok potravín nehrozí, úroda bude menšia

12.8.2012

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Napriek pesimistickým predpovediam medzinárodných organizácií o možnom príchode potravinovej krízy podobnej ako v roku 2008, nedostatok potravín na slovenskom trhu nehrozí.

Rozhodne by sa však podľa hovorcu slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislava Nemca predražil dovoz tých tovarov, v ktorých produkcii nie je krajina sebestačná.

Zmierniť nepriaznivé dopady podobných krízových situácií by podľa Nemca pomohlo oživenie domácej produkcie, a to hlavne v živočíšnej oblasti.

„Určite by sa to prejavilo v raste potravinovej bezpečnosti Slovenska a umožnilo mu to lepšie sa vyrovnať s dôsledkami prípadných svetových potravinových kríz,“ skonštatoval Nemec.

Dodal tiež, že dosah na životnú úroveň ľudí by nemusel byť následne natoľko výrazný, ako v prípade odkázanosti na dovoz komodít, tvoriacich základ ľudskej výživy.

Predseda Milan Semančík však v júli upozornil, že tohtoročná úroda husto siatych obilnín určite nebude priemerná, ale podpriemerná.

„Naďalej však považujeme za reálne, že v SR sa tento rok zozbiera o 20 – 25 % obilnín menej ako vlani, čo je príliš veľa na to, aby sa dalo hovoriť o priemernej úrode,“ konštatoval predseda SPPK.

„Aj keď jej výsledky sa budú neustále spresňovať, už teraz je zrejmé, že produkcia výrazne zaostane za vlaňajškom, ktorý možno považovať za štandardný, vyjadrujúci priemerný produkčný potenciál Slovenska,“ uviedol Semančík vo zverejnenom vyhlásení.

Svetové burzy na základe informácií o vplyvoch dlhotrvajúceho sucha v USA, Rusku, Južnej Amerike a niektorých ázijských regiónoch, už zaznamenali nárast cien poľnohospodárskych plodín. Avšak podľa Nemca stabilnejšie ceny budú známe až po zbilancovaní skutočných produkčných ukazovateľov a až potom sa ukáže, či sa pesimistické scenáre naplnia alebo nie.