Slovensku stúpli príjmy zo zahraničného cestovného ruchu

BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Slovensko má za sebou dobrý rok z pohľadu cestovného ruchu, ktorému pomohli aj majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, no stále sa ešte nevrátilo k rekordným úrovniam z roku 2008.

Ako na stredajšej tlačovej konferencii uviedol prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Tomáš Hasala, príjmy z aktívneho zahraničného cestovného ruchu vlani medziročne vzrástli o 3,6 % na 1,744 mld. eur.

„Po roku 2009, ktorý bol rokom veľkého poklesu a roku 2010, ktorý bol rokom stabilizácie, sme sa konečne dočkali zaujímavejšieho rastu príjmov,“ povedal Hasala.

Saldo zahraničného cestovného ruchu tak bolo aj v uplynulom roku pozitívne vo výške 178 mil. eur, a to aj napriek tomu, že výdavky na pasívny zahraničný cestovný ruchu rástli až o 6,5 %. Počet ubytovaných návštevníkov na Slovensku vlani podľa Hasalu medziročne stúpol o 5,3 % na 3,571 milióna. Turisti však na Slovensku strávili menej času, keď priemerný počet prenocovaní klesol z 3,1 na 2,9 dňa. Výraznejšie vzrástol počet zahraničných turistov, a to až o 10,1 %. Počet domácich návštevníkov takisto vzrástol, ale len o 2,2 %, pričom klesol počet prenocovaní a to o 2,1 %. Na celkovom počte prenocovaní v slovenských ubytovacích zariadeniach sa domáci klienti podieľali takmer 62 %.

„Slovensko však naďalej zostáva krajinou individuálnej turistiky pri aktívnom zahraničnom cestovnom ruchu, keď tento podiel vlani síce klesol tesne pod 90 %, stále je to však neobvykle vysoké číslo,“ konštatoval Hasala.

Najviac návštevníkov prišlo vlani na Slovensko z okolitých štátov. „Slovensko je naďalej krajinou regionálneho turizmu závislou na zdrojových trhoch okolitých krajín,“ uviedol Hasala. Celú tretinu prenocovaní zahraničných turistov má na konte Česká republika, viac ako 10-percentný podiel má aj Poľsko. Napriek tomu sa však poľská klientela nevracia na Slovensko v takej miere ako pred krízou. Vlani výrazne vzrástol aj počet prenocovaní turistov z Ukrajiny a Ruska, a to až o 30 %, no podiely týchto krajín však ostávajú na úrovni iba okolo 2 %.

Tohtoročná turistická sezóna nebude podľa Hasalu výrazne odlišná od tej minuloročnej, keď asociácia neočakáva výraznejší nárast počtu turistov. „Nie je dôvod predpokladať, že by tá sezóna mala byť iná, či už v dobrom alebo zlom,“ dodal Hasala. Medzi hlavné riziká zaradil zložitú hospodársku situáciu v Európe, ako aj oslabovanie mien okolitých krajín, ktoré boli hlavnou príčinou prepadu aktívneho cestovného ruchu v roku 2009.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...