Slovenský HDP sa vyvíjal lepšie ako priemer EÚ

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v prvom štvrťroku tohto roka medzikvartálne zmenšil o 0,2 % a HDP celej Európskej únie oslabil o 0,1 %.

Vyplýva to z predbežného odhadu, ktorý v stredu zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat. Slovenský HDP sa podľa údajov Eurostatu vyvíjal lepšie, ako bol priemer eurozóny aj celej únie, keďže medzikvartálne o 0,3 % vzrástol.

Medziročne sa ekonomika eurozóny podľa sezónne upravených údajov v prvom štvrťroku zmenšila o 1 % a hospodárstvo celej EÚ oproti prvému kvartálu minulého roka kleslo o 0,7 %. Aj medziročne sa slovenská ekonomika vyvíjala lepšie, keďže oproti januáru až marcu 2012 v prvom štvrťroku tohto roka podľa údajov Eurostatu posilnila o 0,9 %.

Výkon hospodárstva eurozóny aj celej EÚ bol v prvom štvrťroku výrazne slabší ako výkon ekonomiky USA. Americký HDP totiž v januári až marci oproti záverečnému kvartálu vlaňajška posilnil o 0,6 %. V porovnaní s prvým štvrťrokom minulého roka americké hospodárstvo sa zväčšilo o 1,8 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...