Slovenský priemysel sa v únii vyvíjal najlepšie

14.5.2012

BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Slovenská priemyselná produkcia v marci medziročne posilnila najvýraznejšie v rámci členských krajín Európskej únie a medzimesačne vykázala druhý najväčší rast.

Vyplýva to z informácií, ktoré v pondelok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. V rámci členských krajín EÚ, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, priemyselná produkcia medziročne najviac posilnila na Slovensku, a to o 12,1 %.

Na druhom mieste bolo Lotyšsko s rastom o 8,5 % a Litva, kde priemysel posilnil o 5,9 %. Sezónne upravená priemyselná výroba EÚ v marci medziročne klesla o 1,9 % a v rámci eurozóny oslabila o 2,2 %. Medziročne priemyselná výroba klesla v pätnástich a vzrástla v ôsmich štátoch EÚ, z ktorých mal Eurostat údaje.

V medzimesačom porovnaní sezónne upravená priemyselná produkcia EÚ klesla o 0,4 % a výroba eurozóny klesla o 0,3 %. Medzimesačne najviac priemysel vzrástol v Slovinsku (6,3 %), na Slovensku (3,5 %) a v Litve (3,1 %). Najvýraznejšie oslabila výroba v Holandsku (-9 %), Estónsku (-3,4 %), Dánsku (-2,8 %) a Írsku (-2,7 %). V rámci krajín, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii priemysel klesol v jedenástich štátoch a vzrástol v dvanástich.