Slovenský trh s technickým spotrebným tovarom oslabil

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Slovenský trh s technickým spotrebným tovarom si v poslednom štvrťroku 2012 medziročne pohoršil o viac než 8 % a zaknihoval si tak obrat v hodnote 292 mil. eur.

Ako ďalej vyplýva z prieskumu GfK Temax Slovakia, najhorší vývoj zaznamenala oblasť spotrebnej elektroniky a informačných technológií. Sektory veľkých a malých domácich spotrebičov sú relatívne stabilné, nárast zaznamenala kancelárska technika a foto.

Telekomunikačný sektor vyprodukoval v záverečných troch mesiacoch minulého roka obrat 45 mil. eur, čo podľa údajov spoločnosti GfK v medziročnom porovnaní znamená pokles o viac než 6 %. Výsledky za celý rok 2012 sú pre oblasť telekomunikácií o čosi priaznivejšie. S obratom 133 mil. eur si medziročne polepšila o 0,4 %.

„Ani posledný kvartál roku 2012 nezaznamenal zmenu trendu v sektore spotrebnej elektroniky a naďalej pokračoval v dvojciferných medziročných poklesoch,“ uviedol Zdeněk Bárta, vedúci oddelenia Consumer Choices pre SR A ČR. Žiadna z kategórií v rámci spotrebnej elektroniky nevykazuje podľa jeho slov medziročný hodnotový rast. Obrat v závere minulého roka na úrovni 69 mil. eur predstavuje pokles o takmer 15 %. V celoročnom vyjadrení sa obrat tohto sektora prepadol dokonca o viac než 17 %, na 183 mil. eur.

Negatívny vývoj zasiahol aj segment malých domácich spotrebičov, ktorý v štvrtom kvartáli dosiahol obrat v hodnote 30 mil. eur. Medziročne tak oslabil o 4,8 %. Celkový minuloročný obrat v hodnote 74 mil. eur znamená o čosi miernejší prepad na úrovni 2,2 %. Obrat sektora veľkých domácich spotrebičov sa takmer priblížil k číslam z roku 2011, keď v štvrtom štvrťroku vlaňajška predstavoval 53 mil. eur a poklesol tak len o 0,4 %. Údaje za celý rok hovoria o 1,1-percentnom poklese na 185 mil. eur.

Trh digitálnych fotoaparátov zaznamenal v poslednom štvrťroku medziročný nárast obratu o necelých 14 % na 10 mil. eur. Spomínaný trh zaznamenal dvojciferný rast aj za celý rok 2012, keď dosiahol obrat v sume 30 mil. eur. „Pozitívny vývoj celého trhu výrazne ovplyvnil segment digitálnych zrkadloviek. Z hľadiska obratu ostávajú kľúčovou kategóriou kompakty s pevným objektívom.“ spresnil Bárta.

Trh informačných technológií prechádza podľa GfK zásadným poklesom, ktorý v štvrtom štvrťroku 2012 s obratom 78 mil. eur predstavoval 12 %. Výnimkou z tohto poklesu boli tablety, ktoré prevzali časť podielu notebookov a netbookov. Spotrebný tovar v oblasti IT dosiahol za celý rok 2012 obrat 231 mil. eur, čím oproti predošlému roku oslabil o necelých 10 %. Kancelárska technika v tom istom období evidovala 2,3-percentný nárast obratu na 21 mil. eur, štvrťročne si so 7 mil. polepšila o takmer 9 %.

Spoločnosť GfK vznikla v roku 1934 v Norimbergu a pôsobí v oblasti prieskumu trhu a poradenstva v celosvetovom meradle. Svoje zastúpenie má vo viac než stovke krajín sveta a zamestnáva vyše 12 tis. ľudí. Na Slovensku pôsobí v sektore prieskumov od roku 1993.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...