Slovenský turizmus by mali kriesiť dovolenkové poukážky

24.5.2012

BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Novovzniknutá Asociácia organizácií cestovného ruchu (AOCR), ktorá združuje oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu, chce podporiť domáci turizmus zavedením dovolenkových poukážok.

Zároveň navrhuje posilniť úlohu Slovenskej agentúry cestovného ruchu (SACR) v prezentácii Slovenska v zahraničí a zabezpečiť jej dodatočné financovanie, ktoré by umožnili do aktivít SACR začleniť aj Bratislavu a Bratislavský kraj.

„Výkonnosť cestovného ruchu na Slovensku nedosahuje dnes parametre porovnateľné so zahraničnou konkurenciou, napriek tomu sa turizmus môže stať jedným z ekonomických pilierov Slovenska,“ uviedol výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Banská Štiavnica Igor Kuhn.

Slovenskému turizmu by podľa AOCR pomohlo zníženie odvodového zaťaženia pre malých a sezónnych ubytovateľov, nastavenie pravidiel pre ochranu a tvorbu krajiny, či zostavenie štruktúrovaného satelitného účtu cestovného ruchu.

Obrazom: Vysoké Tatry obľubujú hlavne estéti

Ďalšie návrhy asociácie smerujú k zlepšeniu využívania štrukturálnych fondov, ktorých oprávnenými žiadateľmi by mali byť aj organizácie cestovného ruchu.

Štát by mal podľa AOCR z eurofondov podporiť vznik doplnkovej infraštruktúry a služieb pre turistov, ktoré však nie sú pre podnikateľov finančne atraktívne.

Ide napríklad o tvorbu a údržbu cykloturistických, turistických a zimných bežeckých trás, podpora marketingu jednotlivých aktivít a podujatí pre návštevníkov v regiónoch.