Slovinci si nesmú nechať ujsť príležitosť vyhnúť sa pomoci

2.10.2012

ĽUBĽANA 2. októbra (WEBNOVINY) – Slovinsko sa môže zaobísť bez zahraničnej finančnej pomoci, ak vláda presadí všetky plánované reformy. Informoval o tom Medzinárodný menový fond (MMF) v rámci ukončenia pravidelnej misie.

Reformy ako zvýšenie dôchodkového veku alebo uľahčenie prijímania a prepúšťania zamestnancov by mali krajine zabezpečiť prístup na finančné trhy, uviedol šéf misie MMF v Slovinsku Antonio Spilimbergo.

Slovinskej vláde odporučil, aby urýchlila privatizáciu štátom vlastnených bánk. Úplná privatizácia by totiž vyslala „veľmi presvedčivý signál“, že Slovinsko je odhodlané znižovať vplyv štátu v ekonomike, konštatoval predstaviteľ MMF.

Slovinská ekonomika podľa aktuálnej vládnej prognózy v tomto roku klesne o 2 %. Recesia má pokračovať aj v budúcom roku, kedy sa ekonomika pravdepodobne zmenší o 1,4 %. Skorší odhad pritom počítal v roku 2012 s poklesom výkonu ekonomiky o 0,9 % a v roku 2013 mal slovinský hrubý domáci produkt (HDP) vzrásť o 1,2 %.

Slovinská ekonomika čelí následkom dlhovej krízy, ktorá mimoriadne zaťažuje bankový sektor. Po tom, čo hlavné ratingové agentúry znížili hodnotenie úverovej dôveryhodnosti krajiny, slovinský premiér Janez Jansa v auguste varoval, že pokiaľ opozícia nepodporí reformné úsilie vlády, krajina sa možno nezaobíde bez finančnej pomoci.