Slovinské reformy viaznu, ústavu a dane odložili

ĽUBĽANA 6. mája (WEBNOVINY) – Slovinská vláda sa nedohodla s opozíciou na zmene ústavy, ktorá má uľahčiť plnenie reformného programu. Informovala o tom v nedeľu predsedníčka vlády Alenka Bratušeková.

Na nutnosti zmeniť ústavu, aby nebolo možné prostredníctvom referenda blokovať reformné zákony, sa podľa agentúry AFP zhodujú všetky parlamentné strany v krajine. Pre zmenu ústavy je potrebná dvojtretinová väčšina všetkých poslancov.

Politické strany mali v pondelok rokovať o zmene pravidiel pre vypísanie referenda, stretnutie sa však odkladá a vládna koalícia tiež navrhla odklad rozhovorov o kontroverznej daňovej reforme, ktoré sa mali uskutočniť v utorok, dodala premiérka.

Stredo-pravá Slovinská demokratická strana (SDS) bývalého premiéra Janeza Janšu žiada hlasovanie o tzv. zlatom pravidle, podľa ktorého má krajina do roku 2015 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. Vládna koalícia označuje tento termín za nereálny a chce ho posunúť na rok 2017, informuje agentúra AFP. Vláda premiérky Bratušekovej, ktorá je v úrade iba šesť týždňov, musí do štvrtka zaslať Európskej komisii (EK) plán riešenia bankovej krízy a ozdravenia verejných financií.

Slovinsko nesprivatizovalo svoje najväčšie banky, ktoré teraz ťažia zlé úvery. Ekonomiku krajiny, ktorá sa orientuje na export, pritom poškodzuje klesajúci dopyt v zadlženej eurozóne. Banky v Slovinsku majú v portfóliách nesplácané úvery v celkovom objeme sedem miliárd eur, teda vo výške 20 % hrubého domáceho produktu (HDP).

To neustále podporuje špekulácie o tom, že Slovinsko by mohlo nasledovať niektoré krajiny eurozóny a požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc. Slovinská vláda plánuje do septembra tohto roku vytvoriť takzvanú zlú banku, ktorá má prevziať od úverových ústavov zlé aktíva a umožniť ich privatizáciu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...