Slovinsko a Chorvátsko ukončili bankový spor

MOKRICE 11. marca (WEBNOVINY) – Slovinsko a Chorvátsko v pondelok ukončili dlhotrvajúci bankový spor, ktorý ohrozoval snahu Chorvátska o vstup do Európskej únie.

Krajiny sa po rozpade Juhoslávie v roku 1991 sporili o vklady chorvátskych občanov v niekdajšej slovinskej banke Ljubljanska Banka (LB).

Dohoda, ktorú podpísali premiéri oboch krajín, predpokladá, že Chorvátsko zastaví akékoľvek právne kroky proti Slovinsku a zúčastnené strany spor definitívne urovnajú v rámci rokovaní o nástupníctve po bývalej Juhoslávii.

Chorvátsko má vstúpiť do EÚ ako 28. člen spoločenstva 1. júla 2013. Podpis dohody tak otvára Slovinsku cestu k včasnej ratifikácii prístupovej zmluvy svojho suseda.

Chorvátsko ukončilo prístupové rozhovory do EÚ v roku 2011, Slovinsko však ako jediný členský štát nezačalo s ratifikáciou jeho prístupovej dohody pre vzájomný spor o slovinskú banku Ljubljanska Banka (LB).

Doteraz ratifikovalo prístupovú dohodu Chorvátska 22 členov EÚ, štyri ďalšie krajiny tento proces začali.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...