Slovinsko dopláca na nezdravé banky, scenár pripomína Cyprus

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Vyriešiť situáciu v Slovinsku, kde sa vynárajú problémy so zadlženým bankovým sektorom, nebude jednoduché.

Tvrdí to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Jozef Makúch.

Dôvodom aktuálneho vývoja v Slovinsku je pritom podľa neho najmä fakt, že krajina nereštrukturalizovala svoj bankový sektor a neprijala potrebné ekonomické a štrukturálne opatrenia.

„Tieto dva faktory sa bohužiaľ spojili do tej situácie, ktorá v Slovinsku je a je zložito riešiteľná,“ povedal v utorok na tlačovej konferencii Makúch.

Zodpovedať, čo Slovinsko doviedlo do súčasnej situácie, podľa guvernéra NBS nie je jednoduché a možno by to bola téma na „niekoľkodňovú konferenciu“.

Premiant zaspal na vavrínoch

Slovinsko však bolo podľa Makúcha premiant regiónu, avšak zaspalo na vavrínoch a nerobilo kroky, ktoré sme si zažili aj na Slovensku.

„Za hlavnú ekonomickú príčinu vidím to, že nereštrukturalizovali svoj bankový sektor napríklad tak, ako sa to udialo na Slovensku. Na druhej strane Slovinsko otáľalo s prijatím rôznych ekonomických štrukturálnych opatrení, ktoré na Slovensku v príslušný čas prijaté boli,“ dodal guvernér centrálnej banky.

Nechcú skončiť ako Cyprus

Slovinskí predstavitelia však odmietajú, aby bola situácia v krajine porovnávaná s tou aktuálne krízovou na Cypre. Slovinská centrálna banka minulý týždeň vyhlásila, že vklady v slovinských bankách sú v bezpečí. Podobne sa koncom minulého týždňa vyjadril aj Makúchov kolega z Rady guvernérov ECB Marko Kranjec, ktorý si je skutočne istý, že Slovinsko nebude kráčať v šľapajach Cypru.

Banky v Slovinsku majú v portfóliách nesplácané úvery v celkovom objeme sedem miliárd eur, teda vo výške 20 % hrubého domáceho produktu (HDP).

To neustále podporuje špekulácie o tom, že Slovinsko by mohlo nasledovať niektoré krajiny eurozóny a požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...