Slovinsko má dostatočné zdroje na ozdravenie bánk

BERLÍN 17. júla (WEBNOVINY) – Slovinsko ma dostatočné finančné prostriedky na to, aby dokázalo podporiť svoje banky aj v prípade, že budú potrebovať viac kapitálu ako sa čakalo.

Uviedla to slovinská premiérka Alenka Bratušeková. Zlé úvery v bankách by nemali prekročiť sumu 7 mld. eur, s ktorou počíta odhad slovinskej centrálnej banky, viedla Bratušeková v rozhovore pre stredajšie vydanie denníka Handelsblatt.

„Ak by sa ukázalo, že sumu bude o niečo vyššia, vláda bude pripravená vykryť dodatočné kapitálové požiadavky. Potrebné finančné prostriedky máme,“ povedala premiérka.

Problémy bánk vedú k obavám, že krajina, ktorá čelí poklesu ekonomiky, sa nezaobíde bez zahraničnej pomoci, čo však predstavitelia slovinskej vlády opakovane odmietli.

Za podstatnú časť zlých úverov zodpovedajú dve najväčšie banky, štátom kontrolované spoločnosti NLB a NKBM. Ak by stresové testy ukázali, že banky potrebujú výrazne viac kapitálu, bude musieť vláda zabezpečiť aj tieto požiadavky, uviedla ďalej premiérka s tým, že o výsledkoch testov „nechce špekulovať“.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...