Slovinsko predloží reformný plán, škrtmi sa vyhne pôžičke

BRDO PRI KRANJU 7. mája (WEBNOVINY) – Slovinsko do konca týždňa predloží Európskej komisii (EK) plán ozdravenia bánk a úsporných opatrení, vďaka ktorým sa má krajina vyhnúť žiadosti o pomoc zo záchranných fondov eurozóny.

Plán bude hotový „do štvrtka, najneskôr do piatka“, uviedla premiérka Alenka Bratušeková v pondelok po stretnutí s koaličnými partnermi. Podľa pracovnej verzie dokumentu, ktorú zverejnil v pondelok slovinský denník Finance, chce vláda v Ľubľani získať dodatočné príjmy mimoriadnym zdanením všetkých miezd, zvýšením dane z pridanej hodnoty (DPH), zdanením nehnuteľností a ďalšími opatreniami.

Slovinská vláda bude tiež vyjednávať s odbormi vo verejnom sektore a ďalšom znižovaní platov a zmrazení dôchodkov. Na ozdravenie štátnych bánk ďalej plánuje krajina vyčleniť do 1,3 mld. eur, alebo 3,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.

To by zvýšilo tohtoročný deficit verejných financií na 7,8 % HDP. Na základe návrhu má Slovinsko znížiť svoj deficit verejných financií pod hranicu 3 % HDP v roku 2015 a nie v roku 2013, ako to požadovala Európska komisia. Vyrovnaný rozpočet má Slovinsko dosiahnuť v roku 2017.

Slovinsko nesprivatizovalo svoje najväčšie banky, ktoré teraz ťažia zlé úvery. Ekonomiku krajiny, ktorá sa orientuje na export, pritom poškodzuje klesajúci dopyt v zadlženej eurozóne. Banky v Slovinsku majú v portfóliách nesplácané úvery v celkovom objeme sedem miliárd eur, teda vo výške 20 % hrubého domáceho produktu (HDP).

To neustále podporuje špekulácie o tom, že Slovinsko by mohlo nasledovať niektoré krajiny eurozóny a požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc. Slovinská vláda plánuje do septembra tohto roku vytvoriť takzvanú zlú banku, ktorá má prevziať od úverových ústavov zlé aktíva a umožniť ich privatizáciu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...