Slovinsko sa zrejme zahojí bez pomoci eurozóny

BRUSEL 11. januára (WEBNOVINY) – Slovinsko prijíma opatrenia na riešenie svojich hospodárskych a fiškálnych problémov a je nepravdepodobné, že by krajina požiadala eurozónu o medzinárodnú finančnú pomoc.

V piatok to uviedol eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. „Neočakávam, že by Slovinsko požiadalo o finančnú podporu. Krajina podniká kroky na riešenie svojich hospodárskych a fiškálnych problémov vrátane dôležitej reformy dôchodkového systému,“ povedal Rehn.

Slovinský parlament v decembri schválil návrh vládneho zákona, v rámci ktorého sa postupne zvýši vek odchodu do dôchodku v krajine zo súčasných 58 rokov na 65 rokov.

Dôchodková reforma tiež počíta so znižovaním štátnych výdavkov na dôchodky počas nasledujúcich piatich rokov o 1 mld. eur.

Rehn zároveň vyhlásil, že predstavitelia eurozóny neuvažujú o reštrukturalizácii dlhu Cypru. Ostrovná krajina rokuje s medzinárodnými veriteľmi o finančnej pomoci.

Zatiaľ však tieto rokovania neboli úspešné, keďže existujú obavy, že vzhľadom na úroveň zadlženia krajiny nebude Nikózia schopná pomoc splatiť bez ďalších ústupkov zo strany svojich veriteľov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...