Slovinsko schválilo ústavný zákon o vyrovnanom rozpočte

ĽUBĽANA 24. mája (WEBNOVINY) – Slovinský parlament v piatok schválil ústavný zákon o vyrovnanom rozpočte, ktorý prikazuje vládam hospodáriť od roku 2015 bez deficitov.

Slovinská ekonomika sa od roku 2011 nachádza v recesii. Rozpočtový schodok od začiatku globálnej krízy prudko vzrástol a v tomto roku podľa odhadov dosiahne 7,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.

Vláda premiérky Alenky Bratušekovej, ktorá nastúpila pred dvoma mesiacmi, stupňuje dlho odkladané reformy v snahe presvedčiť finančné trhy a Európsku komisiu, že svoje verejné financie a banky dokáže ozdraviť bez zahraničnej pomoci.

Slovinsko ako jediný postkomunistický štát v Európe nesprivatizovalo svoje banky, ktoré ťažia zlé úvery v objeme 7 mld. eur alebo 20 % HDP.

Vláda tento týždeň schválila privatizačný program, v rámci ktorého plánuje predať druhú najväčšiu banku v krajine Nova KBM, najväčšieho telekomunikačného operátora Telekom Slovenia, ľubľanské letisko či leteckú firmu Adria Airways.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...