Slovinsko v upravenom rozpočte zvýšilo odhadovaný deficit

ĽUBĽANA 12. júla (WEBNOVINY) – Slovinský parlament vo štvrtok schválil revidovaný štátny rozpočet na rok 2013, v ktorom sa prudko zvyšuje jeho predpokladaný deficit. Informovala o tom premiérka Alenka Bratušeková.

„Museli sme rozpočet revidovať, pretože plán predchádzajúcej vlády bol úplne, ale naozaj úplne nerealistický, a pretože podmienky v slovinskej ekonomike sa nanešťastie zhoršili,“ povedala premiérka na začiatku parlamentnej diskusie.

Kabinet zvýšil cieľ vládneho deficitu, ktorý je hlavnou súčasťou celkového deficitu, z 2,8 % na 4,4 % hrubého domáceho produktu.

Celkový štátny deficit, ktorý zahŕňa aj podporu pre kolabujúci bankový sektor, by mal zo 4 % v roku 2012 narásť na 7,9 %. „Som však stále presvedčená, že si dokážeme naše problémy vyriešiť sami, bez cudzej pomoci,“ vyhlásila Bratušeková.

Stredoľavicová koalícia, ktorá vládu prevzala po predčasných voľbách v marci, dlhodobo kritizovala ciele nastavené predchádzajúcim kabinetom ako nerealistické. Podľa oficiálnych odhadov sa slovinská ekonomika po poklese o 2,3 % v minulom roku tento rok zmenší o 2,4 %, a to najmä pre pokles domácich výdavkov spôsobený škrtmi v rozpočte. Kabinet okrem toho musí investovať približne 1 mld. eur do troch hlavných bánk v krajine, keďže finančné domy, ktoré sú zväčša vo vlastníctve štátu, zaťažujú zlé úvery vo výške asi 7 mld. eur, čo zodpovedá 20 % výkonu slovinskej ekonomiky. Európska únia Ľubľane už dala odklad na dosiahnutie 3-percentnej hranice deficitu do roku 2015.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...