Slovinsko začne s výpredajom štátneho majetku v septembri

ĽUBĽANA 20. mája (WEBNOVINY) – Slovinsko, ktoré sa zaviazalo, že predá štátom vlastnené spoločnosti, aby sa vyhlo núdzovej pomoci z eurozóny, odštartuje privatizáciu v septembri.

Povedal to v pondelok v parlamente minister financií Uros Cufer. „Potrvá to dva až tri štvrťroky, kým sa to zrealizuje,“ konštatoval minister.

Začiatkom mája Slovinsko vybralo 15 firiem, ktoré plánuje predať, aby posilnilo rozpočtové príjmy a zlepšilo riadenie týchto podnikov. Patrí k nim druhá najväčšia slovinská banka Nova KBM, najväčší telekomunikačný operátor Telekom, ľubľanské letisko či letecká firma Adria Airways.

Vláda zároveň plánuje zvýšiť daň z pridanej hodnoty. Okrem toho sa Slovinsko minulý týždeň s odborárskymi organizáciami dohodlo na tohtoročnom znížení miezd vo verejnom sektore.

Zníženie výdavkov na mzdy v sume 110 mil. eur, čiže o 2 až 3 %, patrí k reformám, od ktorých si vláda premiérky Alenky Bratušekovej sľubuje, že znížia rozpočtový deficit. Odhaduje sa totiž, že schodok štátneho rozpočtu krajiny sa v tomto roku takmer zdvojnásobí na úroveň 7,9 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Dohodnuté zníženie miezd je však menej rozsiahle v porovnaní s pôvodným návrhom, ktorý rátal s ich redukciou o 158 mil. eur. Vláda uviedla, že tento rozdiel chce nahradiť prostredníctvom iných úspor vo verejnom sektore.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...