Slovinský ústavný súd podporil reformné zákony

19.12.2012

ĽUBĽANA 19. decembra (WEBNOVINY) – Slovinský ústavný súd v stredu zamietol vypísanie referenda o kľúčových reformných zákonoch.

Verdikt podľa agentúry Reuters znižuje riziko, že slovinská vláda bude musieť požiadať o zahraničnú pomoc pri splácaní dlhu.

Slovinský parlament schválil reformu bánk a riadenia štátnych firiem v októbri. Prvý z dvojice zákonov počíta s vytvorením štátnej spoločnosti, ktorá má od bánk prevziať zlé úvery výmenou za vládne garancie.

Objem zlých úverov v slovinských bankách, ktoré sú väčšinou v štátnom vlastníctve, dosahuje 6,5 mld. eur alebo 18 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Parlament tiež odhlasoval vytvorenie holdingovej spoločnosti, ktorá má spravovať všetky štátne firmy a urýchliť privatizáciu.

Opozícia a odporové zväzy vládu obviňovali zo snahy o rýchly a netransparentný predaj štátneho majetku a žiadali, aby o sporných zákonoch rozhodlo ľudové hlasovanie. Vláda naopak považuje zákony za kľúčové pre stabilitu verejných financií v strednodobom horizonte a ústavný súd vyzvala, aby snahy o vypísanie referenda zablokoval.