Slovnaft Petrochemicals sa zlúči s materskou spoločnosťou

28.9.2012

BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Spoločnosť Slovnaft Petrochemicals, s.r.o. plánuje od nového roku zlúčenie so svojou materskou firmou Slovnaft, a.s.

“Zlúčenie spoločností by malo prispieť k zníženiu nákladov, rastu efektívnosti a tiež zlepšiť prístup k financovaniu rozvojových aktivít v oblasti výroby plastov,“ informoval hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár.

Definitívne o začlenení sa petrochemickej výroby do materskej spoločnosti rozhodne valné zhromaždenie v poslednom štvrťroku tohto roka.

Výroba plastov bola súčasťou Slovnaftu do roku 2006, keď sa odčlenila do samostatnej dcérskej spoločnosti Slovnaft Petrochemicals.

Dôvody zlúčenia

„Dôvodom tohto kroku bola konsolidácia petrochemických aktivít v rámci skupiny MOL,“ vysvetlil Molnár. Po roku 2008 firma Slovnaft Petrochemicals pocítila zhoršenie podmienok podnikania v tomto odvetví, čo bolo odrazom globálnej ekonomickej situácie.

“V súčasnosti petrochemický segment negatívne ovplyvňujú najmä nízke marže na strane výroby základných plastov a rastúci tlak zo strany nových producentov z oblastí Blízkeho a Ďalekého východu,“ doplnil Molnár.
Slovnaft plánuje do roku 2015 investovať do oblasti petrochémie takmer 320 mil. eur.

Súčasťou jeho zámerov je aj výstavba nového závodu na výrobu polyetylénu za 204 mil. eur. „Zlúčenie oboch spoločností nám umožní zabezpečiť výhodnejšie podmienky financovania našich projektov v petrochémii. Tieto investície sú rozhodujúcim predpokladom zlepšenia výsledkov spoločnosti v oblasti výroby a predaja plastov po oživení globálnej ekonomiky,“ povedal predseda predstavenstva Slovnaftu Oszkár Világi.

Spoločnosť Slovnaft

Spoločnosť Slovnaft so sídlom v Bratislave je rafinérsko-petrochemická firma. Spoločnosť okrem výroby, skladovania, distribúcie a veľkoobchodného predaja výrobkov z ropy disponuje najväčšou maloobchodnou sieťou v rámci Slovenskej republiky, zameranou na predaj motorových palív a mazív.

Majoritným vlastníkom spoločnosti je maďarská ropná a plynárenská skupina MOL. Spoločnosť ku koncu júna tohto roka prevádzkovala na Slovensku 209 čerpacích staníc, do konca tohto roka plánuje otvoriť ďalšie tri.

Rafinérska skupina zamestnáva 3 608 ľudí, pričom jej sieť čerpacích staníc obsluhovalo ďalších približne 1 700 zamestnancov obchodných partnerov.