Slovnaft skončil vlani so stratou 19 miliónov eur

24.2.2012

BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – Skupina Slovnaft, a.s. dosiahla v minulom roku tržby vo výške 4,73 mld. eur.

V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 35 %. Ako informoval hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár, nárast tržieb podporili vyššie kótované ceny rafinérskych výrobkov a zlepšenie štruktúry predaja.

„Ani tieto faktory však nedokázali úplne zabrániť vplyvu nepriaznivého vývoja externého prostredia, ktorý sa podpísal na zhoršení hospodárenia skupiny,“ dodal Molnár. Slovnaft tak vlani skončil so stratou na úrovni 19 mil. eur. „Podpísali sa pod to hlavne horšie ukazovatele výkonnosti v poslednom štvrťroku,“ doplnil Molnár. V roku 2010 skupina dosiahla zisk na úrovni 44 mil. eur.

Slovnaft v minulom roku evidoval prevádzkovú stratu 12 mil. eur. Rok predtým pritom skupina dosiahla prevádzkový zisk na úrovni 68 mil. eur.

Zhoršenie prevádzkového výsledku ovplyvnili vyššie náklady

„Zhoršenie prevádzkového výsledku ovplyvnili najmä vyššie náklady na výrobu spôsobené nárastom cien ropy, vyššie náklady na energie a zníženie integrovanej petrochemickej marže, keďže kótované ceny polymérových výrobkov nezodpovedali vysokým cenám surovín,“ vysvetlil Molnár.

Slovenská rafinérka je opatrná pri prognózovaní budúceho vývoja spoločnosti. „V prognóze na ďalšie obdobie sme vzhľadom na neistú globálnu situáciu v odvetví opatrní, a preto sa zameriame na projekty zvyšujúce efektívnosť výroby v snahe udržať výkonnosť spoločnosti aj v tomto nepriaznivom prostredí,“ uviedol k výsledkom predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi.

Napriek horším vlaňajším výsledkom rafinérska skupina pokračovala vo svojom investičnom programe. Kapitálové výdavky medziročne stúpli o 19 percent na 119 mil. eur.

„Významnú časť investícií v hodnote 81 mil. eur predstavovali výdavky na projekty zabezpečujúce zvýšenie efektívnosti výroby, udržanie prevádzkovej spoľahlivosti a zlepšenie kvality výrobného procesu,“ dodal Molnár.

Nárast výroby automobilového benzínu

Firma vlani spracovala takmer šesť tisíc kiloton ropy, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 10 %. „Prispel k tomu nižší rozsah generálnych revízií v prvom polroku,“ spresnil Molnár. Slovnaft v minulom roku zvýšil výrobu automobilového benzínu oproti roku 2010 medziročne o 12 % na 1 474 kiloton, produkciu motorovej nafty medziročne zvýšil pre vyšší dopyt o 13 % na 3 203 kiloton.

„Nárast zaznamenala tiež produkcia petrochemických výrobkov. Väčšinu, takmer 74 percent tržieb z predaja ropných výrobkov skupina získala z exportu,“ konštatoval Molnár.

Spoločnosť Slovnaft so sídlom v Bratislave je rafinérsko-petrochemická firma. Spoločnosť okrem výroby, skladovania, distribúcie a veľkoobchodného predaja výrobkov z ropy disponuje najväčšou maloobchodnou sieťou v rámci Slovenskej republiky, zameranou na predaj motorových palív a mazív.

Majoritným vlastníkom spoločnosti je maďarská ropná a plynárenská skupina MOL. Spoločnosť ku koncu minulého roka prevádzkovala na Slovensku 209 čerpacích staníc, ich počet sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom nezmenil. Rafinérska skupina mala ku koncu decembra minulého roka 3 634 zamestnancov, ich počet sa medziročne znížil o 19 ľudí.