SMER chce vyplatiť Pentu, tvrdí exminister zdravotníctva

11.10.2012

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Prioritou ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej a strany SMER – SD je zrejme vyplatenie akcionárov Penty, prípadne ďalšej zdravotnej poisťovne, a nie dať peniaze na zdravotníkov, nemocnice a pacientov.

Uviedol to exminister zdravotníctva a poslanec NR SR Ivan Uhliarik (KDH) ako reakciu na vládou schválený návrh rozpočtu na budúci rok.

„Potvrdilo sa, že ministerka zdravotníctva nemá silné slovo pri vyjednávaní rozpočtu či už vo vláde, alebo u ministra financií,“ vyhlásil Uhliarik, ktorý zároveň pripomenul, že v čase jeho ministrovania SMER hovoril o nutnosti dávať na poistencov štátu 5 %.

Výška odvodov 4,25 %, ktorú vláda včera schválila, je podľa Uhliarika len výsledkom toho, že ministerka administratívne znížila počet poistencov štátu zhruba o 200 tis. Predbežný návrh rozpočtu totižto počítal s platbou štátu na úrovni 4 %.

„Keď si pozrieme počet peňazí, ktoré štát dáva na svojich poistencov, ukazuje sa, že na rok 2013 pôjde menej peňazí ako v roku 2012,“ povedal Uhliarik s tým, že Zvolenská sa s percentom len hrá a dôležité je len to, koľko peňazí reálne pôjde do zdravotníctva.

Zvolenská odpovedá útokom

„Poradil by som pani ministerke, aby namiesto plyšovej ovce si vzala na vládu kúzelnícku paličku a skúšala presvedčiť vládu a pána ministra financií o tom, že keď pôjde do zdravotníctva takýto rozpočet, ako navrhujú, zdravotníctvo skôr či neskôr môže skolabovať,“ uviedol Uhliarik s tým, aby ministerka vysvetlila verejnosti, prečo zdravotníctvo nie je pre SMER prioritou.

Ministerka Zvolenská odkázala svojmu predchodcovi, že to bol on, ktorý zobral pacientom istoty.

„Zobral im sociálnu liekovú politiku, dal im doplatky za lieky aj vo výške viac ako 200 eur. Jeho politikou sa stalo to, že onkologické lieky cez našu krajinu iba prechádzali a vykupovali sa tam, kde boli výhodnejšie,“ reagovala Zvolenská na vyjadrenia Uhliarika.

Zároveň mu odkázala, že počas jeho ministrovania mohol zvýšiť percento za poistencov štátu, a to v čase, keď ešte krajina nebola poznačená hospodárskou krízou.

Platba na jedného poistenca vzrastie

„Namiesto toho prijal legislatívu, ktorá položila nemocnice na úplne dno a nasľuboval platy lekárom a sestrám, ale nenechal v kase takmer nič,“ konštatovala ministerka. Uhliarikovi pripomenula, že v navrhovanom rozpočte na budúci rok je o 130 mil. eur viac.

„Zároveň na hlavu poistenca ide viac, platba na jedného poistenca na mesiac pre rok 2013 vzrastie o 8,71 % oproti schválenému rozpočtu roku 2012, a to na úroveň 33,44 eur, čo je takmer o 3 eurá na hlavu viac.“ uviedla Zvolenská.

Súčasný odvod, ktorý platí od júla a v platnosti zostane až do konca roka, je vo výške 4,32 %, čo mesačne na poistenca vychádza 31,54 eur. Suma, ktorú zaplatí štát za poistenca na mesiac, sa vypočíta ako úroveň sadzby za konkrétny rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Podľa analytika Health Policy Institute Tomáša Szalaya však pri porovnaní návrhu budúcoročného rozpočtu s odhadovanou skutočnosťou na tento rok štát za svojich poistencov zaplatí v roku 2013 v konečnom dôsledku o približne 70 mil. eur menej.

Do zdravotníctva by mali na základe návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu, pritiecť 4,06 mld. eur. V porovnaní so schváleným rozpočtom pre aktuálny rok by to znamenalo navýšenie o 130 mil. eur. Na tomto zvýšení sa budú podieľať najme ekonomicky aktívne osoby, ktoré v nadchádzajúcom roku na poistnom zaplatia o 180 mil. eur viac v porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2012.