Smer chystá v Žiline megakšeft s lekárňami, tvrdí Novotný

5.11.2013

ŽILINA 5. novembra (WEBNOVINY) – Štyri dni pred krajskými voľbami chystá Smer-SD v Žilinskom kraji veľký kšeft s lekárňami, tvrdí podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný.

Podľa neho chce žilinský župan Juraj Blanár prenajať dve lukratívne lekárne v krajských nemocniciach vopred vybraným firmám so začiatkom nájmu až od roku 2017 respektíve 2018.

Smerácky predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár považuje tieto mediálne aktivity SDKÚ za špinavú predvolebnú kampaň.

„Dnes sa v Žilinskom samosprávnom kraji chystá veľký kšeft v podaní strany Smer. Pán predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár sa dnes chystá prenajať dve lukratívne lekárne v dvoch poliklinikách ŽSK pre dve vopred vybrané súkromné firmy, ktoré spája tá istá osoba obchodníka s nemocničnými pohľadávkami.

A toto všetko sa chystá štyri dni pred regionálnymi voľbami bez verejnej súťaže vopred vybratým firmám a hlavne sa to chystá tak, že ten prenájom má plynúť až od roku 2017 respektíve 2018,“ povedal podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný.

V septembri chýbal na schválenie jeden hlas

„Pán krajský poslanec za SDKÚ Imrich Žigo si sem pozval zdravotníckeho privatizéra pána Novotného a pritom ho ani nestihol informovať o tom, že pán poslanec Žigo v komisiách v auguste hlasoval za návrh, ktorý dnes kritizuje. Čiže vnímam to len ako špinavú predvolebnú kampaň deň pred moratóriom a práve ľuďmi, ktorí spôsobili súčasný stav zdravotníctva,“ vyhlásil predseda žilinského kraja Juraj Blanár.

Pokračoval: „Pravda, ktorú, samozrejme, zamlčali, je taká, že po tom, ako neboli naše župné nemocnice oddlžené za ministrovania pána Uhliarika, za čo, mimochodom, hlasoval aj pán poslanec Novotný, naše nemocnice bojujú s veriteľmi o dlh, ktorý bol v podstate spôsobený tým, že nám zdravotné poisťovne neplatili,“ reagoval Juraj Blanár s tým, že tento návrh z utorňajšieho rokovania krajského zastupiteľstva stiahne, pretože neprešiel diskusiou v poslaneckom grémiu, kde chýbali práve zástupcovia SDKÚ.

O návrhu na predĺženie nájomnej zmluvy so súčasným nájomníkom lekární v Dolnom Kubíne a Liptovskom Hrádku hlasovali krajskí poslanci už v septembri, vtedy na schválenie chýbal jeden hlas. Predĺženie nájomnej zmluvy má dolnokubínskej nemocnici pomôcť zbaviť za 140-tisícového dlhu práve voči nájomníkovi lekárne.

„Vedeniu Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou v Dolnom Kubíne sa podarilo s veriteľmi dohodnúť odpustenie záväzkov po splatnosti, ako aj úrokov z omeškania v celkovej výške 140-tisíc eur. Veriteľ odpustenie tohto dlhu podmieňuje predĺžením nájomných zmlúv lekární v dolnokubínskej nemocnici a v Liptovskom Hrádku.

Dlh by vraj bez prenájmu rástol

Dolnokubínska nemocnica ešte navyše dohodla, že pri predĺžení nájmu bude nájomné trojnásobné vyššie ako je štandard pri súkromných ambulantných lekároch a bude každoročne indexované, čo bude ďalším príjmom pre dolnokubínsku nemocnicu.

O podmienkach odpustenia dlhu i výške nájomného rokovali v jednotlivých komisiách ŽSK členovia komisii i poslanci a jednomyseľne s nimi súhlasili,“ povedala hovorkyňa kraja Hana Danová a dodala, že ak by sa dolnokubínskej nemocnici nepodarilo tento problém vyriešiť teraz, do roku 2018 narastie 140-tisícový dlh na 230-tisíc eur.