Smer podporuje zvýšenie hranice na platenie preddavkov daní

15.11.2012

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Hranica, od ktorej sú fyzické osoby povinné platiť preddavky na daň z príjmov, by sa mala od budúceho roka zvýšiť zo súčasných 1 660 eur na 2 500 eur.

Na podpore návrhu opozičnej SDKÚ-DS sa zhodli poslanci na štvrtkovom rokovaní parlamentného výboru pre financie a rozpočet, keď schválili pozmeňujúci návrh k novele zákona o dani z príjmov. Návrhu na rokovaní výboru vyjadril podporu aj štátny tajomník rezortu financií Peter Pellegrini.

„Bola urobená dohoda, že v rámci zníženia administratívnej záťaže to bude súčasťou veľkej novely zákona o dani z príjmov, takže podporujeme tento návrh,“ vyhlásil Pellegrini.

Poslanci SDKÚ-DS už v septembri avizovali, že sa pre ich návrh pokúsia získať aj podporu vládneho Smeru-SD. „Ide o opatrenie, ktoré by malo zlepšiť pozíciu malých živnostníkov, znížiť aj ich administratívne zaťaženie,“ odôvodnil na rokovaní výboru zámer strany poslanec Ivan Mikloš.

Zníži sa aj podiel dane pre tretí sektor

Členovia parlamentného finančného výboru na rokovaní podporili aj ďalšie pozmeňujúce návrhy k novele zákona o dani z príjmov. Na základe jedného z nich by sa malo od budúceho roka zmierniť tempo znižovania podielu poukázanej časti dane právnických osôb pre tretí sektor.

Firmy tak v nasledujúcich dvoch rokoch v prípade definitívneho schválenia novely v parlamente budú môcť poukázať neziskovým organizáciám 1,75 % zo zaplatenej dane, ak zároveň poskytnú dar vo výške 0,75 %. V prípade, ak dar v takejto výške neposkytnú, budú môcť poukázať len 1,25 %.

V tomto roku môžu firmy v prípade poskytnutia daru vo výške 0,5 % poukázať 2 % zo zaplatenej dane. „Za nasledujúce zdaňovacie obdobia 2013 a 2014 klesneme nie o pol percenta ale o 0,25 stotín,“ zhodnotil prijatú zmenu Peter Pellegrini.

Tretí sektor by vzhľadom na tieto zmeny a aj vzhľadom na očakávané zvýšenie výberu daní z príjmov mal podľa štátneho tajomníka ministerstva financií získať v budúcom roku medziročne viac prostriedkov, a to o viac ako 2 mil. eur.

Rušenie rovnej dane je pre niektorých nerozumné

Poslanec strany Most-Híd Ivan Švejna na rokovaní výboru upozornil, že štát zo zvýšenia sadzieb daní z príjmov napokon do rozpočtu nemusí získať viac prostriedkov. Kriticky sa k zrušeniu rovnej dane postavil aj poslanec SDKÚ-DS Ivan Mikloš.

„Rušenie rovnej dane považujem minimálne za nerozumný krok,“ vyhlásil exminister financií. Ivan Mikloš zároveň dodal, že systém rovnej dane na Slovensku funguje, pričom taktiež upozornil, že vláda Roberta Fica po zvýšení sadzieb dane nemusí získať do rozpočtu to, čo si naplánovala.

Jedným zo schválených pozmeňujúcich návrhov podpredsedu výboru Ladislava Kamenického (Smer-SD) bol aj návrh na zvýšenie hranice na oslobodenie peňažných výhier od dane, a to zo súčasných 165,97 eura na 350 eur.

Poslanci výboru pre financie a rozpočet po schválení pozmeňujúcich návrhov napokon odporučili poslancom NR SR novelu zákona o dani z príjmov schváliť.

Ministerstvo financií v tejto novele pripravilo s účinnosťou od začiatku budúceho roka napríklad obmedzenie možnosti uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne.

Rovnako rezort pripravil zrušenie možnosti uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností, či zvýšenie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 %.

V prípade fyzických osôb sa má uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane.