Smer považuje nové majetkové prinania opozície za populizmus

28.10.2013

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Vládny Smer-SD v parlamente nepodporí ústavnú novelu zákona o konflikte záujmov, ktorú na rokovanie októbrovej schôdze predložili opoziční poslanci.

„Predloženie zákona v tejto podobe a bez súhlasu širokého politického spektra, najmä bez súhlasu Smeru-SD, považujem za populizmus. Tento návrh neprejde,“ povedal dnes predseda parlamentu Pavol Paška.

Bližšie dôvody nekonkretizoval. Znamenalo by to, že verejní funkcionári budú podávať majetkové priznania po starom.

Poslanci budú o ústavnej novele zákona o konflikte záujmov rokovať tento týždeň. Smer-SD spolu s opozíciou pripravovali návrh novej legislatívy od minulej jesene. Právnu normu opozícia do NR SR predložila v podobe, s ktorou podľa Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS) pôvodne súhlasil aj predseda parlamentu Paška. Vládny Smer-SD časom prestal podporovať zmeny v podávaní majetkových priznaní, Paška podľa Beblavého nikdy nevysvetlil zmenu postoja.

Opozícia navrhuje, aby majetkové priznania podával širší okruh verejných funkcionárov, napríklad vedúci kancelárie prezidenta či NR SR, šéf vojenského spravodajstva, či prezident policajného zboru. Verejní funkcionári by mali povinne oznamovať súkromné dary presahujúce 4 000 eur. Opoziční poslanci chcú novelou dosiahnuť, aby verejní funkcionári uvádzali všetky svoje príjmy, nielen vybrané. Majetkové priznania majú byť podrobnejšie. Funkcionári by museli popísať majetok, ktorý je drahší ako 10 000 eur. Nestačí napísať, že vlastnia auto, ale aj jeho továrenskú značku. Zmenou v porovnaní so súčasnosťou má byť aj to, že majú priznávať aj požičané veci.