Smer-SD je pripravený schváliť euroval aj bez opozície

19.6.2012

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Slovensko by sa už vo štvrtok 21. júna mohlo pripojiť ku krajinám, ktoré ratifikovali Európsky mechanizmus pre stabilitu.

„Niet dôvod váhať a odkladať pre Slovensko tento veľmi dôležitý akt. Osobne dúfam, že vo štvrtok by sme sa mohli pripojiť ku krajinám, ktoré si plnia svoje záväzky,“ povedal v utorok predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) po stretnutí s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom.

Šefčovič takýto plán ocenil a nádeja sa, že ratifikačné úsilie potrebné pre fungovanie eurovalu bude zavŕšené už v tomto mesiaci a EMS začne fungovať od júla.

„Je to veľmi dôležitý signál, ktorý potrebujeme pre stabilizáciu na finančných trhoch, a preto je dobré, že aj Slovenská republika postupuje v súlade s týmto harmonogramom, (…) aby sme mali trvalý euroval k dispozícii už od júla tohto roku,“ vyhlásil.

Eurokomisár dodal, že pre ďalšie rokovania s Gréckom a prípadnú zmenu podmienok bude dôležité vytvorenie novej vlády. „Je potrebné mať partnera na veľmi intenzívnu komunikáciu,“ podotkol s tým, že potom môžu do Grécka vycestovať predstavitelia tzv. trojky, teda Európskej únie, Medzinárodného menového fondu a Európskej centrálnej banky.

V prípade, že opozícia vytvorenie trvalého eurovalu nepodporí, Smer-SD je podľa Pašku pripravený konať aj samostatne. „Sme pripravení niesť zodpovednosť, tak ako ju nesieme od desiateho marca,“ podčiarkol. Tretia schôdza parlamentu sa začne už dnes o 13.00, rokovanie o eurovale sa podľa navrhnutého programu začne vo štvrtok o 9.00.