Smer-SD navrhuje zabetónovať druhý pilier, tvrdí opozícia

13.2.2013

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Strana Smer-SD predstavila opozičným stranám princípy ústavného zákona o ochrane dôchodkového systému, ktoré podľa podpredsedu KDH Jána Brocku „zabetónujú“ súčasný stav.

„To je pre nás veľký problém,“ povedal po rokovaní opozičných strán a Smeru-SD o ústavnej ochrane penzijného systému. Poukázal na to, že Smer od 1. septembra minulého roka zásadne zmenil sporenie na dôchodok, a to znížením príspevkovej sadzby z 9 % na 4 % hrubej mzdy sporiteľa.

„O ochrane tohto stavu ústavným zákonom je predčasné hovoriť,“ tvrdí Brocka. Považuje za „divadielko“ to, že sa Smer-SD dáva do polohy ochrancu druhého piliera, pričom bol jeho najväčším ohrozením.

Podľa podpredsedu strany Most-Híd Ivana Švejnu každá opozičná strana po rokovaní so Smerom-SD dodatočne predloží svoj pohľad na ochranu dôchodkového systému. „Naším návrhom o rozšírenie tohto rokovania bude to, aby sa oddelili otázky prvého a druhého piliera s tým, že pri druhom pilieri požadujeme zahrnúť rokovania aj o tom, akým spôsobom sa budú vyplácať peniaze z druhého piliera,“ povedal. Ako dodal, opozícia sa so Smerom nezhodne na všetkom. „Je veľa vecí, na ktorých sa nezhodneme,“ dodal Švejna.

Poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník ocenil to, že všetky zúčastnené strany chcú v rokovaniach pokračovať a pokúsia sa dosiahnuť zhodu na podobe ústavného zákona.

„Je naším dominantným záujmom, aby sa nám podarilo nájsť, pokiaľ sa bude dať, celostranícku zhodu naprieč politickým spektrom, ktorá by stabilizovala tento systém,“ uviedol.

Podľa neho je predčasné hovoriť o detailoch, ako by mala ústavná ochrana penzijného systému vyzerať. „Otvorene varujem, aby sme z toho nevytĺkali politický kapitál,“ dodal Kaník.

Príspevky do druhého dôchodkového piliera sa od začiatku septembra minulého roka znížili z 9 % na 4 % z hrubej mzdy sporiteľa. Štvorpercentná príspevková sadzba má platiť do konca roka 2016. Od roku 2017 sa má príspevková sadzba každoročne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu na konečných 6 % v roku 2024. Súčasne bolo možné od začiatku septembra vlaňajška do konca januára tohto roka do kapitalizačného piliera vstúpiť, ako aj z neho vystúpiť. V tomto období sa z druhého piliera rozhodlo vystúpiť 89 439 sporiteľov. Naopak, za toto isté obdobie doň vstúpilo 14 720 osôb.