Smrad a pleseň: Takto sa dovážali poľské potraviny

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Až 44 percent z celkového množstva potravín dovážaných z Poľska vykázalo pri kontrole spôsobu prepravy nedostatky.

Vyplýva to z výsledkov kontrolnej akcie, ktorú uskutočnilo ministerstvo pôdohospodárstva v spolupráci s ministerstvom vnútra.

Ovocie a zelenina tvorili jednu tretinu z celkového kontrolovaného počtu poľských dodávok, pričom až v 90 percentách týchto prípadov zaznamenali kontrolóri nedostatky.

Najviac nevyhovujúcich dodávok kontrolóri zachytili počas Sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda.

Slovenská legislatíva nepostačuje

„Kontroly poukázali na benevolentnosť slovenskej legislatívy,“ skonštatoval v stredu na tlačovej besede šéf rezortu pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

„Pokiaľ bude prepravovaný tovar vykazovať závažné znaky poškodenia, ako pleseň a smrad, chceme, aby mohol byť na mieste znehodnotený,“ povedal Jahnátek.

Legislatíva zatiaľ umožňuje zaslať nekvalitné produkty na likvidáciu do žilinskej kafilérie. Podľa Jahnátka však existuje riziko, že tam problémový tovar nedorazí.

Do kontrolnej akcie bolo zapojených 57 miestnych veterinárnych správ, ktoré zostavili 105 hliadok. Kontrolou prešlo 507 zásielok, čo predstavuje takmer 27 tisíc ton potravín.

Maďarské zásielky obstáli lepšie

Takmer štvrtina z nich nedosahovala požadovanú kvalitu. Zo Slovenska pochádzalo 178 zachytených dodávok, z ktorých takmer vyše 16 % vykazovalo nedostatky.

Najhoršie dopadli spomínané kontroly vozidiel prichádzajúcich z Poľska. Z 52 Maďarských zásielok nedosahovala potrebnú kvalitu takmer jedna pätina.

Z Česka a Rakúska kontrolóri zachytili po jednej nevyhovujúcej dodávke. Dodávky z ostatných krajín južnej a západnej Európy boli vyhovujúce vo všetkých prípadoch.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...