Sociálna poisťovňa by mala dostať od štátu vyše miliardu eur

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa (SP) by mala budúci rok hospodáriť s prebytkom v sume takmer 32,1 mil. eur.

Po započítaní prebytku z tohto roka na úrovni 499,5 mil. eur by mala mať poisťovňa na konci budúceho roka k dispozícii 531,6 mil. eur.

Poisťovňa by pritom na zabezpečenie svojej platobnej schopnosti mala dostať budúci rok zo štátneho rozpočtu vyše 1,06 mld. eur. V porovnaní s rokom 2013 má ísť o nárast o 347,5 mil. eur.

Príjmy poisťovne by mali budúci rok dosiahnuť 6,93 mld. eur a výdavky vyše 6,89 mld. eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2014, ktorý schválila vláda.

Budúcoročné výdavky na výplatu dôchodkových dávok majú predstavovať vyše 6,1 mld. eur. Poisťovňa pritom predpokladá, že budúci rok prizná 18,4 tisíc starobných dôchodkov s priemernou výškou dôchodku 471,32 eura.

Predčasné starobné penzie by malo budúci rok začať poberať 16 tisíc osôb, pričom priemerná výška novopriznaného predčasného dôchodku má dosiahnuť 399,23 eura. Rozpočet poisťovne počíta aj s priznaním 18,8 tisíc invalidných penzií s priemernou výškou dôchodku 252 eur. Na nemocenské dávky má poisťovňa vynaložiť 438,2 mil. eur a na dávky v nezamestnanosti 183,4 mil. eur.

Viac o rozpočte 2014:

Ficova vláda schválila rozpočet na rok 2014

Envirorezort bude mať o tretinu nižší rozpočet

Rezort spravodlivosti si prilepší, viac pôjde na väzenstvo

Vláda ukrojila aj z budúcoročného rozpočtu pre školstvo

Rozpočet ministerstva vnútra sa zvýši o 124 percent

Na obranu pôjde jedno percento hrubého domáceho produktu

Na slovenskú kultúru pôjde z rozpočtu menej peňazí

Úrad vlády dostane budúci rok o 15 percent menej

Rozpočet parlamentu sa zvýši, nakúpia aj počítače

Rezort diplomacie bude mať budúci rok menej peňazí

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...