Socialna poisťovňa sa bude súdiť so zamestnávateľom z Trnavy

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa (SP) podala trestné oznámenie na zamestnávateľa z Trnavy pre podozrenie zo subvenčného podvodu a neodvedenia poistného.

Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, toho sa mala spoločnosť dopustiť tým, že uzatvorila pracovné zmluvy so svojimi zamestnancami za účelom vylákania nemocenských dávok.

Spoločnosť podľa Višvádera prijala do pracovného pomeru počas marca až mája 18 zamestnancov, ktorých prihlásila na poistenie v Sociálnej poisťovni až spätne po troch až štyroch mesiacoch. Rovnako spätne predložila aj mesačné výkazy poistného, no poistné za zamestnancov neuhradila.

Z 18 zamestnancov spoločnosti si desiati zamestnanci uplatnili nárok na nemocenské dávky a ich výplatu, šiesti ďalší majú vystavené potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti.

„Vo všetkých šestnástich prípadoch vznikla dočasná pracovná neschopnosť v krátkom čase po uplynutí 90 dní od prihlásenia zamestnancov na sociálne poistenie s vymeriavacím základom na platenie poistného na nemocenské poistenie vo výške 1 200 eur mesačne,“ informoval hovorca SP.

Výšku nemocenských dávok by teda mala poisťovňa určiť z maximálneho denného vymeriavacieho základu. Celkovo poisťovňa zamestnávateľovi predpísala do konca júna poistné vo výške 22 005 eur, do začiatku kontroly penále v sume 616 eur a pokutu v sume 7 480 eur. „Žiadne nemocenské dávky v tomto prípade neboli a nebudú vyplatené,“ dodal hovorca poisťovne.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...