Sociálna poisťovňa začala preplácať štrajk učiteľov

18.12.2012

BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa doteraz prijala 135 žiadostí o vyplatenie ošetrovného v súvislosti s uzatvorením škôl počas novembrového štrajku učiteľov. K 17. decembru na ošetrovnom vyplatila celkovo 2 278,40 eura.

Hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder uviedol, že poisťovňa peniaze vypláca po overení žiadostí. Najviac žiadostí o ošetrovné doručili rodičia do pobočky v Poprade -18 a v Bratislave – 16. Pobočky Sociálnej poisťovne v Považskej Bystrici, v Banskej Bystrici a vo Zvolene prijali po deväť žiadostí.

Rodičia, ktorí museli zostať doma s deťmi, pretože na ich škole bolo pre štrajk učiteľov vyhlásené riaditeľské voľno, mali možnosť požiadať o ošetrovné. Na uplatnenie dávky je potrebné na pobočke Sociálnej poisťovne odovzdať vyplnené dvojdielne tlačivo „Žiadosť o ošetrovné“.

Musí byť potvrdené detským lekárom a doložené potvrdením od riaditeľa školy, ktorú dieťa navštevuje. V ňom musí byť špecifikované, že riaditeľ školy udelil riaditeľské voľno a počet dní, počas ktorých bolo udelené. Týka sa to detí do veku 10 rokov a pri starostlivosti o dieťa musí byť splnená podmienka osobnej a celodennej starostlivosti.

Nárok na túto dávku si môžu uplatniť v najbližších týždňoch a mesiacoch, dokonca až počas troch rokov, pripomenul hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Ošetrovné nedostanú rodičia, ktorých deti boli počas štrajku v detských kluboch a iných zariadeniach zabezpečených obcami a mestami. Nárok na dávku nevzniká ani v prípade, ak sa o dieťa počas štrajku staral starý rodič.

Väčšina škôl po celom Slovensku od 26. novembra štrajkovala. Pôvodne časovo neobmedzený štrajk vedenie školských odborov prerušilo po troch dňoch, keď sa začali rokovania s vládou.