S&P o dva stupne zhoršila úverovú spoľahlivosť Španielska

11.10.2012

NEW YORK 11. októbra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Španielska z úrovne BBB+ o dva stupne na BBB-, čiže tesne nad hranicu špekulatívneho pásma.

Svoje rozhodnutie, ktoré oznámila v stredu večer, agentúra odôvodnila prehlbujúcou sa ekonomickou krízou v krajine.

Ratingu Madridu S&P pridelila negatívny výhľad, čo odzrkadľuje jej názor, že ekonomický rast a vývoj rozpočtu Španielska čelí významným rizikám. Agentúra sa zároveň domnieva, že neexistuje dostatočne jasné smerovanie politiky eurozóny.

Zníženie ratingu Španielska na stupeň BBB- znamená, že úverovú spoľahlivosť krajiny teraz S&P hodnotí rovnako ako agentúra Moody’s, od ktorej má Madrid rating na stupni Baa3.

Moody’s však rating Španielska reviduje s možnosťou jeho zníženia. Od agentúry Fitch má Madrid hodnotenie úverovej spoľahlivosti na úrovni BBB, čiže o jeden stupeň vyššie ale tiež s negatívnym výhľadom.

„Ak Moody’s zníži rating krajiny na úroveň špekulatívneho pásma, mohlo by to viesť k rastu výnosov z dlhopisov Španielska a posunúť vládu bližšie k žiadosti o zahraničnú núdzovú pomoc,“ uviedla Kathy Lienová, výkonná riaditeľka spoločnosti BK Asset Management.