S&P potvrdila rating Japonska, pridelila mu negatívny výhľad

20.2.2012

SINGAPUR 20. februára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) v pondelok potvrdila rating dlhodobých záväzkov Japonska na stupni AA- a pridelila mu negatívny výhľad. Rating krátkodobých záväzkov krajiny ponechala na úrovni A-1+.

Dlhodobému ratingu pridelila negatívny výhľad, čo zdôvodnila očakávaným zhoršovaním vo verejných financiách a štrukturálnymi problémami v ekonomike. Schválenie vládneho návrhu na zvýšenie spotrebných daní síce môže zmierniť výpadky v rozpočtových príjmoch, nerieši to však štrukturálne problémy krajiny, akými sú pokles nominálneho hrubého domáceho produktu a stúpajúce náklady sociálneho zabezpečenia, uviedla ratingová agentúra.

Rating Japonska podľa S&P ohrozujú vysoké fiškálne deficity, vysoká miera zadlženia, pokračujúca deflácia, ako aj starnúca populácia a úbytok pracovnej sily. V prospech udržania vysokej ratingovej známky hovorí pozícia krajiny ako druhého najväčšieho medzinárodného veriteľa, pomerne zdravý finančný systém, diverzifikovaná ekonomika a postavenie japonského jenu ako kľúčovej medzinárodnej rezervnej meny, informovala ratingová agentúra.