S&P prorokuje eurozóne ťažký rok, začne prekonávať krízu

NEW YORK 10. januára (WEBNOVINY) – Pre snahu Európskej menovej únie (EMÚ) vymaniť sa z dlhovej krízy by tento rok mohol byť rozhodujúci.

Úspech eurozóny však závisí na odpovediach národných a paneurópskych zákonodarcov na pokračujúce riziká ne ekonomickej, politickej a sociálnej úrovni. Vyhlásila to v stredu v písomnej správe ratingová agentúra Standard & Poor’s.

Tento rok by mohol byť začiatkom obdobia, keď EMÚ začne udržateľne prekonávať volatilitu trhu a fragmentáciu, ktorá ju ovplyvňovala v posledných rokoch.

Krajiny, ktoré využili Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) a iné finančné záchranné programy, ako napríklad Portugalsko alebo Írsko, by sa tiež mohli vo väčšej miere vrátiť k primárnemu financovaniu cez kapitálové trhy, tvrdí Standard & Poor’s.

„Napriek tomu sme presvedčení, že dôvera investorov sa obnoví iba vtedy, keď členské štáty urobia väčší pokrok v ozdravovaní svojich ekonomík, a to štrukturálnou stabilizáciou verejného dlhu, ako aj ďalším znižovaním externých deficitov. To bude dosiahnuteľné, iba ak politici na národnej aj európskej úrovni budú reagovať disciplinovane a transparentne,“ povedal analytik agentúry Moritz Kraemer.

Existujú však implementačné riziká, Standard & Poor’s preto zachováva väčšinu výhľadov úverových ratingov v eurozóne na negatívnej úrovni.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...