S&P znížila rating Grécka, je na úrovni čiastočného bankrotu

28.2.2012

ATÉNY 28. februára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) znížila v pondelok ratingy Grécka na úroveň čiastočnej platobnej neschopnosti.

Dôvodom je dohoda Atén so súkromnými veriteľmi na výmene dlhopisov. Agentúra ďalej uviedla, že po dokončení výmeny dlhopisov pravdepodobne zvýši rating Grécka na stupeň CCC, čo však stále predstavuje špekulatívne pásmo.

Atény v piatok oficiálne predložili súkromným veriteľom ponuku na výmenu gréckych vládnych dlhopisov. V rámci nej banky, poisťovne a iní investori odpíšu z nominálnej hodnoty gréckych dlhopisov v celkovej sume 206 mld. eur 53,5 %, pričom podľa odhadov klesne reálna hodnota gréckych dlhopisov o 73 až 74 %.

Atény krátko po znížení ratingu uviedli, že tento krok agentúry sa očakával a nebude to mať negatívny vplyv na grécke banky. „Tento krok nebude mať žiadny vplyv na grécky bankový systém, pretože centrálna banka sa pripravila na možné problémy s likviditou,“ vyhlásilo grécke ministerstvo financií.

Podobne na dohodu o výmenne gréckych dlhopisov reagovala aj ďalšia ratingová agentúra Fitch, ktorá minulý týždeň znížila dlhodobý emisný rating (IDR) Grécka v domácej a zahraničnej mene na stupeň C zo stupňa CCC a varovala, že po dokončení výmeny gréckych dlhopisov tiež zníži rating krajiny na úroveň čiastočnej platobnej neschopnosti.