S&P zvýšila rating Turecka, podľa ministra si zaslúžili viac

NEW YORK, ISTANBUL 28. marca (WEBNOVINY) – Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) v stredu zvýšila úverový rating Turecka tesne pod investičnú úroveň. Agentúra to odôvodnila vyrovnávajúcou sa ekonomikou v krajine a pokrokmi v kurdskom mierovom procese. Turecký minister financií si však myslí, že Ankara si zaslúžila viac.

Agentúra S&P rating Turecka zvýšila z úrovne BB+ na BB so stabilným výhľadom, pričom v písomnom zdôvodnení poznamenala, že potreba externého financovania poklesla vďaka silnému vývozu a poklesu domáceho dopytu.

„Zdá sa, že turecká ekonomika si postupne nachádza novú rovnováhu bez toho, aby tento proces podkopával relatívne silný fiškálny výkon,“ píše sa vo vyjadrení agentúry. Zvýšenie hodnotenia podľa S&P tiež odráža pokrok Ankary v snahách o ukončenie tri desaťročia trvajúcej vojny s kurdskými militantmi na juhovýchode krajiny. Agentúra však upozornila aj na riziká, ktoré predstavujú komunálne a prezidentské voľby v roku 2014 a parlamentné voľby o rok neskôr.

Zmena ratingu zo strany S&P je „povzbudivá“, Turecko si však zaslúži viac, vyhlásil v reakcii turecký minister financií Mehmet Simsek. Zlepší to však minimálne prístup tureckých firiem k financovaniu, dodal minister.

S&P a Turecko majú od roku 2012 narušené vzťahy, keďže Ankara hnevom reagovala na agentúrne zníženie výhľadu ratingu krajiny z pozitívneho na stabilný a prestala za ratingové služby platiť. S&P od januára ratingové hodnotenie Turecka poskytuje z vlastnej vôle ako službu investorom. Podľa analytikov najnovší krok agentúry naznačuje, že sa snaží vyrovnať konkurencii, ktorá Turecko hodnotí lepšie. Iba Fitch však zatiaľ začiatkom novembra 2012 dvihol hodnotenie krajiny na investičnú úroveň BBB-. Ankara potrebuje, aby ju do investičného pásma zaradila ešte jedna z agentúr, aby zvýšila dôveru investorov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...