Španieli budú mať hlbšie do vrecka, premiér chce zvýšiť dane

MADRID 11. júla (WEBNOVINY) – Španielsky premiér Mariano Rajoy v stredu povedal, že zvýši daň z pridanej hodnoty o tri percentuálne body na 21 %.

Tento krok je súčasťou rozsiahleho balíka zvyšovania daní a škrtov výdavkov, ktorými chce krajina počas nasledujúceho dva a pol roka znížiť schodok rozpočtu o 65 mld. eur.

Rajoy tiež povedal, že pripravuje nové dane pre energetický sektor, ktoré sa budú týkať domácností aj spoločností. Ďalej uviedol, že Španielsko môže sprivatizovať majetok niektorých letísk, železníc a prístavov.

Španielsko sa v dôsledku hlbokej recesie, vysokej nezamestnanosti a klesajúcim príjmom z daní nedarí splniť cieľ znižovania deficitu, na ktorom sa dohodlo s EÚ. Ministri financií eurozóny v utorok predĺžili Španielsku o jeden rok termín, dokedy má krajina konsolidovať svoje verejné financie. Vláda v Madride tak musí stlačiť svoj rozpočtový deficit na požadované 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2014.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...