Španieli budú vyrábať palivá z rias a odpadovej vody

LONDÝN 9. augusta (WEBNOVINY) – Španielsky projekt výroby biopaliva z vodných rias, ktorý čiastočne financuje aj Európska únia, dosiahol ďalší prelomový krok: v pokusnom centre na juhu krajiny sa podarilo vyprodukovať prvú várku biomasy z rias.

Vo štvrtok o tom informovala spoločnosť, ktorá projekt koordinuje.

Cieľom projektu „All-gas“ je s pomocou živín v odpadovej vode pestovať rýchlo rastúce mikroriasy a prostredníctvom ďalších procesov z nich následne produkovať biometán, ktorý sa bude dať zachytiť a používať v dopravných palivách.

Riasy by v ideálnom prípade mohli zmierniť tlak, ktorý na ceny a pestovanie potravinárskych plodín vytvárajú na pozemky náročné plodiny na výrobu biopalív. „Tento originálny nový prístup k bioenergiám by mohol znamenať, že 40 mil. obyvateľov Španielska by jediným spláchnutím mohlo poháňať 200 tis. vozidiel ročne,“ povedal koordinátor projektu Frank Rogalla, ktorý je zároveň riaditeľom pre inovácie a technológie v španielskej vodárenskej spoločnosti FCC Aqualia.

Prvá várka biomasy z rias preukázala podľa firmy vysoký energetický potenciál s kapacitou produkcie metánu na úrovni 200 – 300 litrov na kilogram.

Asi 7 z 12 mil. eur, ktoré projekt získal na svoj štart, poskytla EÚ, ktorá by chcela, aby 10 % energie používanej v európskej doprave do roku 2020 pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. Vývoj je však ešte len v prvotných štádiách a náklady na výrobu sa podľa odborníkov budú musieť dramaticky znížiť, aby bola realizovateľná komerčná produkcia.

Výroba palív takýmto spôsobom by si tiež vyžadovala obrovskú spotrebu vody a mala by potenciál na pokrytie len malého percenta energetických potrieb v doprave, komentovala projekt Americká Národná rada pre výskum.

Ak bude španielsky projekt spustený v máji 2011 pokračovať podľa plánu, v roku 2016 by mal byť v južnom Španielsku hotový prvý výrobný závod tohto typu s rozlohou 10 hektárov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...