Španieli nechcú Van Rompuyov návrh, žiadajú dačo rozumnejšie

CADIZ 18. novembra (WEBNOVINY) – Návrh stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya znížiť plánovane výdavky v rozpočtovom rámci EÚ na nasledujúce sedemročné obdobie o 75 mld. eur je pre Španielsko neprijateľný.

Vyhlásil to v sobotu španielsky premiér Mariano Rajoy. Vláda podľa neho svoje výhrady tlmočila európskym inštitúciám o očakáva, že pripravia iný „rozumnejší návrh“.

Návrh z dielne Van Rompuya by pre Španielsko znamenal stratu 20 mld. vo forme nižších dotácií do poľnohospodárstva a regionálneho rozvoja, informovala agentúra Reuters.

Van Rompuy v stredu navrhol znížiť výdavky EÚ na nasledujúce sedemročné obdobie o približne 80 miliárd eur. Pôvodný materiál počítal v rokoch 2014 až 2020 s výdavkami v objeme zhruba jeden bilión eur.

Kompromisný návrh predstavuje ústupok Veľkej Británii, ktorá trvá na výdavkových škrtoch. Výdavky v kapitolách ako výskum alebo energetická infraštruktúra by sa mali podporiť na úkor tradičnejších oblastí, ako je poľnohospodárstvo.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...